BURSA HABERLERİ

Soğuk hava zeytin ağaçlarına zarar verdi

AA / Ömer Bilik
27.02.2016 - 11:27Son Güncelleme :

- Mudanya Ziraat Odası Başkanı Döner:- "Mudanya’da 90 bin dönüm arazinin yüzde 20-25'i bundan etkilenecek, bu da Mudanya bölgesinde zeytinde dörtte bir oranında kayıp demektir"

Soğuk hava zeytin ağaçlarına zarar verdi
AA / Ömer Bilik

BURSA (AA) - Mudanya ilçesinde 2015 yılının son günlerinde yaşanan soğuk hava yüzünden 15 bin dönümlük arazide zeytin ağaçlarının zarar gördüğü bildirildi.

Mudanya'nın zeytin üretimi yapılan Evciler, Emirleryenicesi, Çamlık, Çayönü, Yörükyenicesi, Hançerli, Orhaniye, Balabancık, Çekrice, Küçükyenice ve Dedeköy mahallelerinde yaklaşık 25 bin dönüm zeytinlik alanın 15 bin dönümündeki ağaçlar, soğuk havadan etkilendi.

Üreticilerin tabiriyle "yanık" oluşan ağaçlarda, yaklaşık 4-5 yıl zeytin alınamayacağı, bu seneki rekoltenin geçen seneye göre yaklaşık yüzde 75 oranda azalacağı ifade edildi.

Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üreticinin zararıyla ilgili devletten destek beklediğini söyledi.

Döner, şöyle konuştu:

"Mudanya’da 90 bin dönüm arazinin yüzde 20-25'i bundan etkilenecek, bu da Mudanya bölgesinde zeytinde dörtte bir oranında kayıp demektir. Bu yanık olayı keza Karacabey, Nilüfer ve Osmangazi bölgesinde olup onlarda da hasar çalışmaları yapılıyor ve biz bunları hep birlikte nisan ayında bakanlığa sunacağız. Geçtiğimiz yıl ürünün az olmasından dolayı zeytin ve zeytinyağı fiyatları yükseldi. Önümüzdeki yıl da bu daralma devam edip fiyatların daha da yükselmesini bekliyorum."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Soğuk hava zeytin ağaçlarına zarar verdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2016 tarihinde saat 11 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Soğuk hava zeytin ağaçlarına zarar verdi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı