BALIKESİR HABERLERİ

Sındırgı’da Yeni Geçim Kaynağı Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler

IHA
27 Temmuz 2015 - 16:47Son Güncelleme : 27 Temmuz 2015 - 16:48

SINDIRGI'DA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER GEÇİM KAYNAĞI OLACAK

IHA

Balıkesir’in Sındırgı Belediyesi ilçe genelinde bulunan Endemik türü bitkilerin ekonomiye kazandırılması için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığıyla ortak çalışma başlattı. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile ortaklaşa yürütülen çalışmanın Kırsal Mahallelerin kalkınmasına katkı sağlayacağını ifade etti. İlaç sanayinin ham madde kaynağı olan Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin toplanması için başlatılan çalışma kapsamında alıcı firma yetkilisi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, Sındırgı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Himmet Taşlıoğlu ve personeli Çılbırcı mahallesinde ilk alımı gerçekleştirdi. Çılbırcı Mahalle Muhtarı Mesut Sensöz mahalle sakinlerinin topladığı Tıbbi ve Aromatik Bitkileri teslim etti. Çılbırcı mahalle sakinleri ilk etapta Anamur Çayı, Sarı Kantaron, Adaçayı, Kekik Çeşitleri, Ayvadana, Papatya, Zahter, Gülhatmi, Civanperçimi ve Kırık Kilit Otu toplayarak ev ekonomisine katkı sağladılar. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Sındırgı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğünce yürütülen proje kapsamında Sındırgı’da tespit edilen 25 adet endemik bitki türü ekonomiye kazandırılıp, ilerleyen dönemde Coğrafi İşaret Tescili yapılacağı planlandığı bildirildi.
Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, İlçe genelinde bulunan Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin ekonomiye kazandırılarak ilçeye ve kırsal mahallelerde yeni istihdam alanlarıyla göçün önüne geçmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, "İlçemiz genelinde daha önce tespit edilen 25 adet endemik bitkilerin üretime kazandırılması için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüz ortak bir çalışma yaptı. Bu çalışma neticesinde Ulus dağı eteklerinde bulunan Çılbırcı Mahalle sakinleri Tıbbi ve Aromatik Bitkileri topladı. Toplanan bu bitkiler özel bir firma tarafından satın alındı. Mahalle sakinlerimiz ev bütçelerine katkı sağladı. Bizim asıl hedeflerimizden bir tanesi Sındırgı’ya getirdiğimiz jeotermal enerjinin bu bitkilerin kurutulması. İlçe merkezinde kurutulması yapılan bitkilerin tüm mahallelerimizde toplanarak ekonomiye katkı sağlamak. Ayrıca bunun yanında Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin ekstrakları ve yağlarının çıkarılabileceği laboratuvar kurulması için firma yetkilileri ile görüşmelerimiz devam ediyor. Kırsal mahallelerde yeni iş imkanlarıyla birlikte ilçemizin göç veren değil, göç alan bir ilçe olacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
Kırsal Mahallelerde bulunan Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin dışında mahalle sakinlerinin ev ekonomilerine katkı sağlayacak yeni çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Sındırgı’da Yeni Geçim Kaynağı Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sındırgı’da Yeni Geçim Kaynağı Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler haberi güncellenecektir.

  BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:30
  • Guneş
   06:19
  • Öğle
   13:23
  • İkindi
   17:08
  • Akşam
   20:05
  • Yatsı
   21:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı