Ankara Haberleri

ANKARA HABERLERİ

  Sincan’da ikinci Çinçin korkusu

  Fatih TEKECİ
  06 Ağustos 2012 - 02:56Son Güncelleme : 06 Ağustos 2012 - 03:15

  Çinçin’de gecekonduları yıkılan vatandaşların Sincan’ın Saraycık bölgesine yerleşmesi belediyeyi alarma geçirdi. ‘İkinci Çinçin’ vakasının önüne geçmek isteyen Sincan Belediyesi, bölgeyi ‘kentsel dönüşüm alanı’ ilan ederek çalışmalarına başladı.

  BAŞKENT’in güvenlik açısından en sorunlu bölgelerinin başında gelen Çinçin Bağları’nda gecekonduları yıkılan vatandaşların Saraycık’a yerleşmesi üzerine Sincan Belediyesi’ni, ‘İkinci Çinçin’ korkusu sardı.
  Adı yasadışı işlerle, kavgalarla ve asayiş sorunlarıyla anılan ve ünü tüm Türkiye’ye yayılarak, “Polisin bile zor girdiği mahalle” olarak bilinen Çinçin Bağları’nın bir benzerinin Saraycık’ta oluşmasından endişe duyan Sincan Belediyesi, bölgeyi ‘kentsel dönüşüm alanı’ ilan ederek çalışmalarına başladı.

  Önlemimizi şimdiden almalıyız

  Ankara Hürriyet’e konuşan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Önlemimizi şimdiden almalıyız yoksa ileride daha büyük zorluk ve olayla karşılaşabiliriz” dediği bölgede, Çinçin ve Yenidoğan’da gecekonduları yıkılan çok sayıda kişinin kaçak yapılaşma yoluna gittiğini kaydetti. Tuna, “İkinci Çinçin vakası yaşamadan hem kötü görüntünün hem de olası olayların önüne geçmiş olacağız” dedi.

  Kirliliği ortadan kaldıracağız

  TOKİ ile ortak bir proje geliştirdiklerini ve çalışmalara hız verdiklerini anlatan Tuna, “Kaçak yapılaşma eğiliminin çok yüksek olduğu bu bölgenin, Ankara’nın geleceği açısından yeni sorunlara neden olmaması amacıyla proje geliştirdik. Şimdi TOKİ ile birlikte yaklaşık 15 ile 20 bin arasında son derece modern konutlar yaparak bu kirliliği ortadan kaldırmaya kararlıyız” diye konuştu.
  Tuna, şöyle devam etti:

  Kar ve rant beklemiyoruz

  “Projenin hayata geçmesiyle birlikte önce Sincan, sonra Ankara için çok ciddi gelişmeler olacak. Biz burada aynı zamanda soysal içerikli bir çalışma yapıyoruz. Yenimahalle ile Etimesgut’un kesiştiği bu bölgeden kar ve rant beklemiyoruz. Sincan’da güzel bir yerleşim alanı olsun, vatandaş memnun olsun amacımız bu.”

  Sincan uçsun diye uğraşıyoruz

  İkinci Çinçin vakasının önüne geçebilmek amacıyla projelendirilen Saraycık Bölgesi ile Eskişehir Yolu’na bağlantı kurmuş olacaklarının da altını çizen Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Bu bağlantı ile birlikte Sincan’ı kimse tutamaz, Sincan uçar o zaman. Biz de Sincan uçsun diye uğraşıyoruz” dedi.

   

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  AnkaraBugün11 ºCÇok Bulutlu
  • Pazr9 ºC
  • Pzts12 ºC
  • Salı15 ºC
  • Çarş15 ºC
  • Perş16 ºC
  • Cuma16 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı