ANKARA HABERLERİ

Sincan’da ikinci Çinçin korkusu

Fatih TEKECİ
06.08.2012 - 02:56Son Güncelleme :

Çinçin’de gecekonduları yıkılan vatandaşların Sincan’ın Saraycık bölgesine yerleşmesi belediyeyi alarma geçirdi. ‘İkinci Çinçin’ vakasının önüne geçmek isteyen Sincan Belediyesi, bölgeyi ‘kentsel dönüşüm alanı’ ilan ederek çalışmalarına başladı.

Fatih TEKECİ

BAŞKENT’in güvenlik açısından en sorunlu bölgelerinin başında gelen Çinçin Bağları’nda gecekonduları yıkılan vatandaşların Saraycık’a yerleşmesi üzerine Sincan Belediyesi’ni, ‘İkinci Çinçin’ korkusu sardı.
Adı yasadışı işlerle, kavgalarla ve asayiş sorunlarıyla anılan ve ünü tüm Türkiye’ye yayılarak, “Polisin bile zor girdiği mahalle” olarak bilinen Çinçin Bağları’nın bir benzerinin Saraycık’ta oluşmasından endişe duyan Sincan Belediyesi, bölgeyi ‘kentsel dönüşüm alanı’ ilan ederek çalışmalarına başladı.

Önlemimizi şimdiden almalıyız

Ankara Hürriyet’e konuşan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Önlemimizi şimdiden almalıyız yoksa ileride daha büyük zorluk ve olayla karşılaşabiliriz” dediği bölgede, Çinçin ve Yenidoğan’da gecekonduları yıkılan çok sayıda kişinin kaçak yapılaşma yoluna gittiğini kaydetti. Tuna, “İkinci Çinçin vakası yaşamadan hem kötü görüntünün hem de olası olayların önüne geçmiş olacağız” dedi.

Kirliliği ortadan kaldıracağız

TOKİ ile ortak bir proje geliştirdiklerini ve çalışmalara hız verdiklerini anlatan Tuna, “Kaçak yapılaşma eğiliminin çok yüksek olduğu bu bölgenin, Ankara’nın geleceği açısından yeni sorunlara neden olmaması amacıyla proje geliştirdik. Şimdi TOKİ ile birlikte yaklaşık 15 ile 20 bin arasında son derece modern konutlar yaparak bu kirliliği ortadan kaldırmaya kararlıyız” diye konuştu.
Tuna, şöyle devam etti:

Kar ve rant beklemiyoruz

“Projenin hayata geçmesiyle birlikte önce Sincan, sonra Ankara için çok ciddi gelişmeler olacak. Biz burada aynı zamanda soysal içerikli bir çalışma yapıyoruz. Yenimahalle ile Etimesgut’un kesiştiği bu bölgeden kar ve rant beklemiyoruz. Sincan’da güzel bir yerleşim alanı olsun, vatandaş memnun olsun amacımız bu.”

Sincan uçsun diye uğraşıyoruz

İkinci Çinçin vakasının önüne geçebilmek amacıyla projelendirilen Saraycık Bölgesi ile Eskişehir Yolu’na bağlantı kurmuş olacaklarının da altını çizen Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Bu bağlantı ile birlikte Sincan’ı kimse tutamaz, Sincan uçar o zaman. Biz de Sincan uçsun diye uğraşıyoruz” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sincan’da ikinci Çinçin korkusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ağustos 2012 tarihinde saat 02 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sincan’da ikinci Çinçin korkusu haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:52
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı