« Hürriyet.com.tr

Sinan eserleri eşliğinde İstanbul’da bir gün

ÇEKÜL, Mimar Sinan ve eserlerine ilgi duyanlar için bir eğitim ve gezi programı düzenliyor.

Alp ULAGAY
X

ÇEKÜL’e bağlı ÇEKÜL Akademi bu sonbaharda ‘Taşlar, Kubbeler, Hikâyeler ve Mimar Sinan’ ile eğitim programlarını sürdürüyor. 9 Ekim pazar günü yapılacak bu bir günlük eğitimi programı Emirgan’da Boğaziçi’nin iç süslemeleri bakımından en dikkate değer yalısı Şerifler Yalısı’nda başlayacak. Mimar Sinan’ın olağanüstü mimarlığı ve yaşam öyküsüyle, döneminin mimarlık kültürüne ayrılan iki saatlik seminerin ardından, program alan gezileriyle devam edecek.
Sultanahmet, Süleymaniye, Edirnekapı semtlerinde Akdeniz’in dört bir yanından Sinan’ın eserleri için getirilen mermerler, Artemis Tapınağı’ndan devşirilen yekpare sütunlar, İznik konsilinin kararlarını yazdırdığı mermer paneller keşfedilecek. Örneğin Sinan’ın kendi mezarını örten en küçük kubbesinden, İstanbul’daki en yüksek kubbesi Süleymaniye’ye bakarak, kubbenin büyük usta ve de Osmanlı mimarisi için anlamı tartışılacak.
Ayrıca katılımcılar Sinan eserlerini, seyyahların, şairlerin ve mimarların dilinden anlatılan hikâyeler ve efsanelerle anlamaya çalışacak. Bir yandan eserleri incelenirken mimar Dr. Ahmet Sezgin, ‘Sinan ile Mihrimah’ın aşkı’ ve ‘eğik minare’ söylentilerinin kaynağını ipuçları vererek anlatacak. Programın bedeli 125 lira. (212) 249 64 64.

GEZİ PROGRAMI

09.30-11.00 Emirgan’daki Şerifler Yalısı’nda Sinan’ın mimarlığı ve yaşam öyküsüyle döneminin mimarlık kültürü semineri
12.00-13.00 Sultanahmet’te nadir taşlar, mimari yapılar ve merasimler penceresinden Ayasofya ve türbeleri.
13.00-14.00 Öğle yemeği arası
15.00-16.00 Süleymaniye’de seyyahların, kervanların ve mimarların durağı Süleymaniye içinde taşlar, kubbeler ve hikayeler
16.30-17.30 Edirnekapı’da tarihten şehir efsanelerine: Mihrimah Sultan’ın külliyesi

SİNAN’IN EDİRNESİ 23 EKİM’DE

Ekim ayının ikinci programı da 23 Ekim’de ‘Seyyahların Dilinden Mimar Sinan’ başlığı altında. Seyahat İstanbul Edirnekapı’dan başlayacak, Haramidere Köprüsü, Sultan Süleyman Köprüsü gibi yol güzergâhındaki Sinan eserleri, seyyahların yol hikâyeleri eşliğinde incelenecek, Edirne Selimiye Camisi’nda sona erecek.

Kaynak: Alp ULAGAY

Hem renkli hem de orijinal