Dünya Haberleri

DÜNYA

  Şeytan Üçgeni'nin sırrı çözüldü

  31 Mayıs 2008 - 00:00Son Güncelleme : 31 Mayıs 2008 - 02:02

  Bermuda üçgeni ya da şeytan üçgeni hakkında şimdiye kadar çok esrarengiz hikayeler anlatıldı. Ancak son dönemde yapılan araştırmalarla Bermuda Üçgeni'nin sırrı da tarihe karıştı.

  Şeytan üçgeni efsaneleri...

  Alman haber dergisi Focus'un internet sitesinde yer alan habere göre Bermuda Üçgeni'nde meydana gelen uçak ve gemi kazalarının nedeninin aslında dünyanın herhangi bir noktasında meydana gelen kazalardan çok farklı olmadığı belirtildi.     

  Berlitz efsaneleştirdi

  Haberde, Şeytan Üçgeni'ni Charles Berlitz'in 1974 yılında yayımladığı "Bermuda Üçgeni" adlı kitapla esrarengiz hale getirdiği vurgulandı. Berlitz'in kitabında Bermuda Üçgeni'nde meydana gelen kazalara gizem katarak anlattığı ve böylece bir efsane doğduğu belirtildi.

  Koordinatlar yanlış

  Dünyanın sadece iki noktasında magnetik pusula tam olarak Kuzey'i gösteriyor. Bu noktaların biri Bermuda Üçgeni. Normal pusula ile bu noktalarda yapılan ölçümlerde 60 derecelik bir hata oluşuyor. Kule uzmanları uçaklara koordinatları verirken bu durumun farkında değil ve böylece kazalara davetiye çıkarılıyor.

  Bir diğer senaryoda ise Bermuda Üçgeni denilen bölgenin altında okyanusta metan gazını birikmiş olması. Metan gazı da gemi kazalarına neden olmuş olabilir.

  Günümüzde artık ciddi araştırma yapan bilimadamları Şeytan Üçgeni'nin sadece bir efsane olduğu bunu da yazar Charles Berlitz'in yarattığı konusunda hem fikir. Londra merkezli sigorta şirketi Lloyd's da esrarengiz olduğu bilinen bu noktada dünyanın diğer bölgelerinden daha fazla kaza olmadığını istatistiklerinde açıkça ortaya koyuyor.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 56 Yorum }
  • gürhan girgin 30.5.2008 21:27:37
   Bermuda şeytan üçgeni neymiş? esas şeytan dörtgeni Türkiye şaralop diye herşeyi yutarlar haberin olmaz! neler kayboldu neler ama en masumu İtalyan gelindi!!!!!
  • Kaan Alpdoğan 30.5.2008 21:26:17
   Çok merak ediyorum. Yorumlarda beğenmedim seçeneğini işaretleyenler, acaba bu konuda hiç kitap okumuşlarmı? Acaba ne kadar araştırma yaptılarda bu açıklamaları yetersiz veya geçersiz bulan yorumları beğenmedim diye işaretleyebiliyorlar.
  • yusuf uğpur 30.5.2008 21:23:25
   yok be hiçbişeyin çözüldüğü yok.
  • mehmet nariçi 30.5.2008 20:26:50
   Yine de belirtilen özellikleri varmış. Demekki bu nedenler kaza olaylarını artırıyor. Yoksa hurafe, olağan üstü birşey mi olması lazım.
  • bülent divrik 30.5.2008 19:24:13
   hadi canım madem o kadar basit bi şeydi bunca sene niye açıklanmadı
  • ken can 30.5.2008 19:11:55
   Valla biz tekneyle dolastik ucgen falan viz geldi. SOnra bi de uzerinden de uctuk. Bunlari hadi seytan ucgenine gidelim havasinda degil de normal baliga giderken havasinda ciktik gittik. Geriye de donduk guzel. Gaz veriyorlar ucgen hesabi. Birileri para yapiyor arastirmacilar da dahil buna !!!
   
  Haberlerçatışmaterör saldırısılinçköprüASKERGenelkurmay Başkanıziyaret