İZMİR HABERLERİ SELÇUK HABERLERİ

Selçuk'ta çocukları istismardan koruma semineri

DHA
16.06.2017 - 18:12Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Selçuk ilçesinde düzenlenen 'Çocukların İhmal ve İstismardan Korunması' konulu seminerde konuşan uzman psikolog Mustafa Ekizler, ailelerin ya da eğitimcilerin herhangi bir istismar olayında Çocuk İzleme Merkezi'ne başvurabileceklerini belirtti.

Selçuk Belediyesi tarafından düzenlenen 'Çocukların İhmal ve İstismardan Korunması' konulu seminere avukat Maksut Bozacı ve Uzman Psikolog Mustafa Ekizler konuşmacı olarak katıldı. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Çocuk İzleme Merkezi'nde (ÇİM) Uzman Psikolog olarak görev yapan Mustafa Ekizler Çocuk İzleme Merkezi'nin cinsel istismar mağduru çocukların adli görüşmelerini yapan bir merkez olduğunu belirterek cinsel istismarın ne olduğunu, çocukların cinsel istismara uğradığının aileleri tarafından nasıl anlaşılacağını ve bu süreçte eğitimciler ve ailelerin neler yapması gerektiğine dair bir sunum yaptı. Bazı davranış değişiklikleri, uyku davranışlarının değişmesi, aşırı talepkarlık, karşı gelme, saldırganlık, içe dönüklük, engellenme, aşırı uyumlu ve aşırı itaatkar olması gibi kişisel davranış değişikliklerinin yanı sıra, akran ilişkilerinde sorunlar yaşanması, okul başarısındaki belirgin düşme, düşük benlik değeri, birden ortaya çıkan korkular, sağlığını tehlikeye atacak davranışlar, yeme bozuklukları, madde kullanımı gibi davranışların çocukların cinsel istismara uğradığına ilişkin davranışlar olabileceğini belirten Ekizler bir çocuğun tek başına bu davranışlardan birini sergilemesinin cinsel istismar belirtisi olmayacağını da özellikle vurguladı. Ekizler "Herhangi bir cinsel istismar durumunda temel yaklaşım çocuğa inanmak olmalıdır. Anne baba çocuğa yardım etmeli ve çocuğun yanında olduğunu hissettirmelidir. Çocuğa karşı asla sert bir tutum sergilenmemelidir. Çocuğa inanılmaması istismarcıya güç verir" dedi. Ekizler, ailelerin ya da eğitimcilerin herhangi bir istismar olayında Çocuk İzleme Merkezi'ne başvurabileceklerini belirtti.

'Çocukların İhmal ve İstismardan Korunması' konulu sunumda son olarak Sosyal Hizmet Uzmanı Sezin Ünal çocuk istismarının belirli bir coğrafi bölge ya da sosyo ekonomik sınıfta yaşanan bir olay olmadığını hatırlatarak kemikleşmiş bir istismarcı profilinin bulunmadığını, her sosyo ekonomik düzeyden, her eğitim düzeyinden bireylerin çocuk istismarı faili olabileceğini ifade etti. Seminer soru cevap kısmının ardından son buldu.

SELÇUK (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Selçuk haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Selçuk haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Selçuk'ta çocukları istismardan koruma semineri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

20 Nisan 2018, Cuma
 • İmsak
  04:54
 • Guneş
  06:22
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:59
 • Akşam
  19:59
 • Yatsı
  21:22

İZMİR NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Metin Erkan Eczanesi

  Selçuk
Sayfa Başı