KONYA HABERLERİ

Selçuk Üniversitesi’nde turist rehberliğinin önemi anlatıldı

DHA
26.12.2016 - 13:53Son Güncelleme :
DHA

KONYA, (DHA) - SELÇUK Üniversitesi Turizm Fakültesi Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü tarafından düzenlenen “Turizm Profesyonelleri Gençlerle Buluşuyor” konferansının ikincisi öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi. 

kongeransta konuşan Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdullah Karaman, turist rehberliğinin geleceğin önemli mesleklerinden biri olduğunu söyledi. Doç. Dr. Karaman, turist rehberliği mesleğinin beden ve zihin gücüyle birlikte gönül gücünün de gerektirdiğini aktardı. Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık da, “Rehberler tarih boyunca medeniyetlerin doğru şekilde tanınmasını sağlamışlardır. Türkiye zengin kültürel ve tarihi değerlere sahiptir. Bu zenginliklerin farklı kültürlere tanıtılmasında rehberlere büyük rol düşmektedir.” dedi. 

Turist rehberliği mesleğinin önemi ve karşılaşılan sorunları dile getiren Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Ahmet Zeki Apalı, TUREB olarak gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı. Turist rehberlerinin 6326 Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile güvence altına alındığını kaydeden Apalı, “Yasa gereği oluşturulan bütün birimleri ile ülke turizminde rehberlerin daha etkin rol almaları, ülkenin kültür ve turizm politikaları doğrultusunda tanıtılması, yasa dışı rehberlik faaliyetlerinin önlenmesi amacıyla çalışılmaktadır. Merkez ofiste Yönetim Kurulu haricinde Genel Sekreter ile yeterli sayıda yardımcı personel, merkez dışında da mobil denetim elemanlarıyla çalışmaktayız.” dedi. 

Rehber Mehmet Akbulut da öğrencilere bilgi ve deneyimlerini paylaşarak, rehberlik mesleğiyle ilgili hem teorik hem de saha bilgilerini anlattı. Akbulut, Konya’nın tarihi ve sahip olduğu değerler hakkında bilgi verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Selçuk Üniversitesi’nde turist rehberliğinin önemi anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Aralık 2016 tarihinde saat 13 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Selçuk Üniversitesi’nde turist rehberliğinin önemi anlatıldı haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Kasım 2018, Pazar
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:40
 • Yatsı
  19:00
Sayfa Başı