İSTANBUL HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Sektörel güven hizmet ve perakendede düştü, inşaatta arttı

DHA
23.06.2017 - 11:09Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 23 Haziran (DHA) - Sektörel güven endeksleri, hizmet ve perakende sektörlerinde düşerken, inşaat sektöründe hafif yükseldi. Endeks, hizmette 100 sınırının altına inerken, perakendede 100 düzeyine geriledi. İnşaatta ise, hafif yükselişe karşın endeks "kötümser" düzeyde kalmaya devam etti.
Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabiliyor; endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.
Hizmet sektörü güven endeksi 100'ün altına indi
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Mayıs ayında 102 düzeyindeyken, Haziran ayında yüzde 3.1 azalarak 98.8 değerine düştü.
Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.
Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 5.1, yüzde 4.2 ve yüzde 0.4 azaldı.
Perakende ticaret sektörü güven endeksi 100.7'ye geriledi
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Haziran ayında yüzde 2.1 azalarak 100.7 değerine düştü.
Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.
Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 5.7 ve yüzde 1.0 azalırken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 0.4 arttı.
İnşaat sektörü güven endeksi "kötümser" düzeyde
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 86.3 iken, Haziran ayında yüzde 0.4 artarak 86.7 değerine yükseldi.
İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı endeksleri sırasıyla yüzde 0.9 ve yüzde 0.1 arttı.
(Grafik - Tablo)
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sektörel güven hizmet ve perakendede düştü, inşaatta arttı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   06:04
  • Guneş
   07:50
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   15:33
  • Akşam
   17:50
  • Yatsı
   19:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı