Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şehit maaşı

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  19.01.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şırnak kırsalında operasyona çıkan ve 6 yıldır kendisinden haber alınamayan Tabip Üsteğmen Fatih Uluğ için eşi Feray Uluğ, gaiplik kararı aldırdı. Feray Uluğ, “Kızımın geleceği için en acı kararı aldım” dedi.

  TABİP Üsteğmen Fatih Uluğ, 2 Aralık 2007’de terör örgütü üyelerine yönelik Şırnak kırsalında operasyona çıktı. Fırtınada yürütülen operasyonun ardından emrindeki askerleri helikoptere bindiren Üsteğmen Uluğ’dan o saatten sonra haber alınamadı. Uluğ ile ilgili sır perdesi aralanmazken eşi Feray Uluğ, yaşadığına inandığı eşine ilişkin gaiplik kararı alınması önerilerini hep geri çevirdi. Ancak kızının yaşadığı sorunları aşamayınca 6 yıl sonra gaiplik (kayıp) kararı aldırdı.
  Feray Uluğ, 2007’de eşi üsteğmen Fatih Uluğ kaybolduğunda gaiplik kararı için kendisine uzatılan evrakları, “Eşim gelecek. Ölüsünü veya dirisini görmeden bunu imzalamam. Eşimi bulun” diyerek imzalamadı. 6 yıl geçti, Uluğ’dan haber alınamadı. O gün 1 yaşında olan kızı bugün 7 yaşına girdi, okula başladı. Feray Uluğ, kızının da geleceğini düşünerek gaiplik kararın alınması için işlemleri başlattı. Bu başvuru üzerine gaiplik kararı alındı.

  UMUDUMU KAYBETMEDİM

  Şehit maaşı

   Feray Uluğ, “Benim için en acı kararı aldım. Kızımın geleceğini düşünerek böyle bir karara imza attım. Eşimle ilgili umudumu kaybetmedim” dedi. Gaiplik kararının alınmasının ardından Üsteğmen Uluğ’un ailesine şehitlik tazminatı ödenip, şehit maaş bağlanacak. Uluğ’un ailesine, kayıp tarihinden 20 ay sonra sadece dul ve yetim maaşı bağlanmıştı. Anne Necla ve baba Ahmet Uluğ çocuklarının bir gün çıkıp geleceğine inanıyorlar. Anne Uluğ “kaybolanın” yalnızca bir Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu değil, bir insan, bir baba, bir evlat olduğunu belirterek, “Bir anne, oğlunun ölüm haberini almak istemez. Ancak o kadar çaresizim ki ölüm haberi, cenazesine bile razı hale geldim” dedi. Feray Uluğ’un gaiplik için karar aldırmasını da anlayışla karşıladığını belirten Uluğ, “Çaresiz 6 yıl bekledi. Çok zorluklar çekti. Torunum okula başladı. Gelinim de çocuğunun ve kendi geleceğini düşünmek zorunda” diye konuştu. Üsteğmen Uluğ için “Firar etti” söylentilerine anne Uluğ, “Oğlum kendi isteğiyle askere girdi. Bunu diyenler dile getirenler bizi ikinci kez öldürüyor. Firar eden biri 6 yıl boyunca ailesini eşini, çocuğunu aramaz mı?” diye sordu. Acılı anne, oğlunun kayıp olmasıyla ilgili sorumlular hakkında şikayetçi olacaklarını da belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı