ANTALYA HABERLERİ

Samani, Tarım Sektörü Temsilcileriyle Buluştu

IHA
28.10.2015 - 13:34Son Güncelleme :

ak parti antalya milletvekili hüseyin samani, tarım sektörü temsilcileriyle bir araya geldi

IHA

AK Parti Antalya Milletvekili ve Adayı Hüseyin Samani, ülkemizde tarım sektörünün giderek geliştiğini söyledi.
AK Parti Antalya Milletvekili ve Adayı Hüseyin Samani, tarım sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Tarımla ilgili konuların görüşüldüğü toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, TARSİM Bölge Müdürü Mustafa Değer, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı İbrahim Kamil Kabalar, Fidebirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mümin Şahin, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Eroğlu, özel sektör temsilcileri, oda ve birlik başkanları katıldı.
SEKTÖR OLARAK SIRT SIRTA VERMELİYİZ
Tarım sektörünün her türlü koşuldan etkilenen çok zor bir sektör olduğuna dikkat çeken Hüseyin Samani, kendisinin de ziraatçı olduğunu belirterek sektörü yakından bildiğini söyledi.
TARIMDA ÖNEMLİ BİR İVME YAKALADIK
Antalya’nın tüm sektörlerin çabası ile tarımda başarılı bir il konumuna geldiğine işaret eden Samani, tarımda önemli bir ivme yakalandığını kaydetti. Samani, "Toplam tarımsal üretim anlamında Türkiye dünyada 11’nci sıradan 7’nci sıraya, Avrupa’da ise 4’üncü sıradan birinci sıraya yükseldi. El birliği ile ilaç kalıntısı sorununu çözdük. İlaç kalıntı oranı yüzde 20’lerden yüzde 1 seviyesine düştü. Bunlar birer başarı hikayesidir" dedi.
FİDE VE TOHUM ÜRETİMİNDE SÖZ SAHİBİYİZ
Fide ve tohum sektöründe gelinen noktayı da değerlendiren Samani, 1990’lı yıllarda özellikle herkesin kendi fidesini kendisinin yetiştirdiğini, sonrasında ise fide üretim tesislerinin ortaya çıktığını ve artık Antalya’nın fide üretiminde bir numara olduğunu ifade etti. En önemli başarılardan bir tanesinin de yerli tohum üretimi olduğunu söyleyen Samani, "Hibrit tohum üretenleri kutluyorum. Şimdi bir çok üreticimiz yerli tohumu tercih ediyor. Şu an özellikle İsrail’in tohumculuktaki payı aza indi. Yerli tohum kullanımı yüzde 67’lere çıktı" dedi.
Antalya’da özellikle kırsal kalkınmayı destekleme fonundan 35 civarında soğuk hava deposu ve tesis yapıldığını hatırlatan Hüseyin Samani, hibe yoluyla yapılan bu tesislerin sayısının artmasıyla sektörün daha da gelişeceğini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Samani, Tarım Sektörü Temsilcileriyle Buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 13 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Samani, Tarım Sektörü Temsilcileriyle Buluştu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı