SAKARYA HABERLERİ

Sakarya İl Müftüsü Serenli’den İntihar Açıklaması

IHA
01.07.2015 - 10:47Son Güncelleme :

İL MÜFTÜSÜ İLYAS SERENLİ BİR AÇIKLAMA YAPARAK HİÇ KİMSENİN KENDİSİNE EMANET OLARAK VERİLEN CANI KIYMAYA HAKKININ OLMADIĞINI SÖYLEDİ.

IHA

Sakarya İl Müftüsü İlyas Serenli hiç kimsenin kendisine emanet olarak verilen hayatına son verme gibi bir hakkının olmadığını söyledi.
Sakarya’da son günlerde intihar etme vakaları sayısının artması üzerine Sakarya İl Müftüsü İlyas Serenli “İntihar Etme, Cana Kıyma” konusunda açıklamalarda bulundu. Serenli yaptığı açıklamada, “Hiç kimsenin kendisine emanet olarak verilen hayatına son verme gibi bir hakkının asla yok. Hayat, Rabbimizin bize bahşettiği en büyük nimet olup insana verilmiş bir emanettir. Emaneti ancak veren alır. Hiç kimsenin, Allah’ın koyduğu sınırları aşarak bu emanete kast etmeye hakkı yoktur. Bu sebeple cana kıymak büyük bir günah, büyük bir suçtur. Bu hususta Allah Teala şöyle buyurmuştur ‘Meşru bir hak karşılığı olmadıkça Allah’ın haram (dokunulmaz) kıldığı canı öldürmeyin’, ‘Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür’. Cana kıyma yasağı kişinin kendi canı konusunda da aynen geçerlidir. Hiç kimse, can benim, dilersem ona kıyar, intihar ederim diyemez. Başkasının hayatına kıymak nasıl büyük bir günah ise, insanın kendini öldürmesi de böyle büyük bir günahtır. Kendinizi helak etmeyin ayeti kişinin kendi canına kıymasını da yasaklamaktadır. Hz. Peygamber de (S.A.S.) ‘İntihar eden kişi ne ile intihar etmişse hesap günü onunla azap edilir’ buyurarak, intihar eden kişinin ahirette göreceği cezaya işaret etmiştir. İntihar edenin cenaze namazı kılınır. Müslümanların kabristanına defnedilir. Geride bıraktığı mallarına, oğul-kız, baba-ana, kardeşler gibi mirasçı olurlar. Normal şekilde ölen kimselere yapılan her işlem intihar edene de yapılır. İntihar edenin ahirette affedilip affedilmeyeceğini ancak Allah bilir. Dilerse affeder, dilerse günahının cezasını verir. Bu takdirde günahı kadar ceza gördükten sonra cennete girer. Zira Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz. Bunun dışında kalan günahları ise dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a şirk koşan kimse, şüphesiz büyük bir günah işleyerek iftira etmiş olur” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Sakarya İl Müftüsü Serenli’den İntihar Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sakarya İl Müftüsü Serenli’den İntihar Açıklaması haberi güncellenecektir.

SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  08:06
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  19:15
Sayfa Başı