SAKARYA HABERLERİ

Sakarya Emniyeti ‘Yeni Ehliyet Ve 115 Whatsapp Hattı’ İle İlgili Bilgilendirdi

IHA
20.01.2016 - 17:22 |Son Güncelleme :
IHA

Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü, 1 Ocak 2016 tarihinde uygulamaya giren yeni ehliyet sistemi ve 155 WhatsApp ihbar hattı ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.
Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü, 1 Ocak 2016 yılında uygulamaya giren yeni ehliyet sistemi ve gerek yazılı, gerek görüntülü ve gerekse de fotoğraf ile şikayet ve başvuru imkanı sağlayan 155 WhatsApp ihbar hattı ile ilgili basın mensuplarını ağırladı. Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıda, Şube Müdürü Serder Ülger, yeni tip ehliyet alma şartları, ehliyet başvurusu yapılırken istenilen belgeler ve bilinmesi gerekenler konularında bilgi verdi.
ONLİNE BAŞVURU SİSTEMİ
Bu yıl dahil olmak üzere toplamda beş yıl içerisinde tüm ehliyetler değişmiş olacağını ifade eden Ülger, “Emniyet Genel Müdürlüğü, sürücülerin yeni ehliyetlerini kolayca edinebilmeleri için online başvuru ve randevu sistemi kurdu. Ancak geçiş süreci olduğu için sistemle başvuru yapamayan kişilerden randevusuz da giriş yapabiliyoruz” dedi. Ülger, Sakarya’da yeni ehliyete yapılan başvuru sayısının 20 günde 3 bine ulaştığını belirtti.
GEÇİCİ SÜRÜCÜ BELGESİ
Yeni tip ehliyetlerin edinilebilmesi için bazı şartlar ve belgeler gerektiğinden bahseden Ülger, “Randevu sırasında sizden istenen mail adresine eski ehliyetinizi değiştirme talebiniz için onay kodu gönderilecek. Bu onay kodunun çıktısı ve hazırlanan evraklar ile birlikte randevu saatinizden 15 dakika önce randevu aldığınız Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü`ne gitmeniz gerekecek. Başvurunuz kontrol edildikten sonra form doldurulacak ve eski ehliyetiniz geri alınacak. Yeni ehliyet edinilene kadar "geçici sürücü belgesi" verilecek. 15 gün içerisinde ise yeni ehliyetiniz adresinize gönderilecek” diye konuştu.
YENİ TİP EHLİYETTE BİLİNMESİ GEREKENLER
Yeni tip ehliyette bilinmesi gerekenleri anlatan Ülger, “Yeni tip ehliyetler, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için ise 10 yıl geçerli olacak. Belirlenen sürenin sonunda ehliyetler, sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. Yeni tip sürücü belgesini alan sürücüler trafik konvansiyonuna üye 84 ülkede araç kullanabilecek” ifadelerini kullandı. Yeni tip ehliyet sisteminde sağlık raporu konusuna vurgu yapan Ülger, vatandaşların sağlık ocaklarına gittiğinde mutlaka hangi sınıf ehliyet alacağını belirtmesi gerektiğini söyledi.
YENİ EHLİYET ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER
Eski sürücü belgesi, nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği, sürücü sağlık raporu, 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz, 2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf), kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.
155 WHATSAPP İHBAR HATTI
Gelişen Teknoloji sayesinde artık hemen hemen herkesin Akıllı Telefona sahip olması sebebiyle Emniyet Müdürlükleri tarafından yeni ihbar yolları aktif hale getirilmeye başlandı. Bunlardan biri olan 155 WhatsApp ihbar hattı ile ilgili bilgiler ve veriler basın mensuplarıyla paylaşıldı. WhatsApp hattı ile ilgili bilgiler veren Komser Yusuf Kabay, “Sakarya Emniyet Müdürlüğüne özel olarak tahsis edilen 0552 155 00 54 numaralı hat üzerinden gerek yazılı, gerek görüntülü ve gerekse de fotoğraf ile şikayet ve başvuru işlemi yapılabiliyor. Kışın gelen ihbar sayısı azalsa da yaz aylarında günlük ihbar sayılarında 2 bin 500’e ulaşabiliyoruz. Vatandaşımız ihbar hattına başvurduğuna görevli arkadaşlarımız olay yerine giderek bakıyor konu doğruysa cezai işlem uygulanıyor.” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Sakarya Emniyeti ‘Yeni Ehliyet Ve 115 Whatsapp Hattı’ İle İlgili Bilgilendirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ocak 2016 tarihinde saat 17 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sakarya Emniyeti ‘Yeni Ehliyet Ve 115 Whatsapp Hattı’ İle İlgili Bilgilendirdi haberi güncellenecektir.

SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Aralık 2019, Pazartesi
 • İmsak
  06:31
 • Güneş
  08:02
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:38
 • Yatsı
  19:03
Sayfa Başı