Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  'Sahurda yediğin hurmalar iftara kadar tok tutar'

  17 Temmuz 2012 - 13:02 Son Güncelleme : 17 Temmuz 2012 - 13:55

  Anadolu Ajansı'nın bugün abonelerine geçtiği bir haber, başlığıyla dikkat çekti. 'Sahurda yediğin hurmalar iftara kadar tok tutar' başlığıyla yazılan haber hurmanın faydalarını anlatırken, başlıktaki ifadeler halk arasında söylenen başka bir deyimi akıllara getirdi.

  Hurma satıcıları, ramazan ayının ortasında yeni mahsul hurmaların gelmesiyle hurma fiyatlarında bir düşüş yaşanacağını belirtti.

  AA muhabirine açıklamalarda bulunan bir hurma firmasının sahibi Ahmet Özkan, Ramazan ayının yaklaşmasıyla hurma pazarının hareketlendiğini belirterek
  ramazanda satışlardan umutlu olduklarını söyledi.

  Özkan, Ramazan ayında geçen yıla göre hurma fiyatlarında değişiklik olmadığını, aksine Ramazan ayının ortasında yeni mahsul hurmaların çıkmasıyla fiyatların ucuzlayacağını vurguladı.

  Tüketicilere tavsiyelerde bulunan Özkan, Ramazan ayının yaz mevsimine gelmesi ile beraber vatandaşların yoğun sıcaklardan etkilenmemesi için sahurda ılık süt ile hurma tüketilmesi gerektiğini kaydederek, “Peygamberimiz de ılık süt ile hurmayı birlikte tüketirdi. Ayrıca hurmanın tok tutucu özelliği var ve sahurda yenen hurma, bir insanın iftara kadar tok kalmasına yeter” dedi.

  Hurma fiyatları 10 lirayla 120 lira arasında değişiyor

  Medine'de 99 çeşit hurma yetiştirildiğini kaydeden Özkan, Türkiye'de ortalama olarak en ucuz hurmanın 10 lirayla İran Hurması, en pahalı hurmanın da kilogram fiyatı 120 lirayla ise Acve Hurması olduğunu söyledi.

  Hurma çeşitleri konusunda bilgiler veren Özkan, Rutab Hurmasının serinletici etkisi, süt artıcı ve doğumu kolaylaştırıcı özelliği bulduğunu ifade etti. Özkan,”Rutab hurmaların en tazesidir, sıcaklara gelen Ramazan ayında 'buzlu hurma' olarak da bilinir ve oruç tutanlara serinletici etkisiyle büyük kolaylık sağlar” dedi.
  Mejdul Hurmasının da Medine'nin en etli ve en yumuşak hurması olduğuna dikkati çeken Özkan,”Mejdul'un lif oranı ve vitamin değeri oldukça yüksektir. Ortalama fiyatı ise 30-35 lira arasında değişir.”

  Özkan, diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği hurmanın Faris Hurması olduğunu belirterek, “Faris denilen hurma Riyad'da yetişir. Şekeri oranı düşük olduğu için diyabet hastaları rahatlıkla tüketebilir. Ortalama kilogram fiyatları ise 30 liradan başlar” şeklinde konuştu.

  Peygamber Hurması

  Hurmalar arasında maddi ve manevi açıdan en değerli hurmanın Acve Hurması olduğunun altını çizen Özkan, şunları söyledi:
  “Acve Hurması, Peygamber efendimizin dikmiş olduğu ağacın neslinden gelen hurmadır. Acve'nin kilogram fiyatları 50 lirayla 120 lira arasında değişir. Diğer hurmalardan pahalı olmasının nedeni ise Acve ağacının az olmasıdır. Sadece Medine'de bulunan Kuba Mescidi civarında yetişir. Peygamber Efendimizin hadislerine de konu olduğu için şifa niyetine alanlar da var. Maddi ve manevi en değerli hurma Acve Hurmasıdır.”

  Hurma sektöründeki ürün çeşitliliğinin son zamanlarda arttığını ifade eden Özkan, piyasada hurmadan üretilen çok sayıda ürün olduğunu belirtti. Özkan, “Yaz aylarında oldukça hafif olması nedeniyle tercih edilen hurma dondurması, şekerin kullanıldığı her alanda kullanılan ve hurmanın özünden yapılan hurma şerbeti, hurma suyu, hurmanın çekirdeğinden yapılan hurma kahvesi ve hurma pekmezi yoğun ilgi görüyor” diye sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 10 Yorum }
  • Cileli Bülbül 17.7.2012 19:30:36
   Abdullah Meral isimli arkadas. Sen de sahabe gbi yap ve hurma cekirdegini yaliyarak yasa. Bak ne kadar iktisatli olur ki ayrica ince kalarak güzel bir görüntüye de kavusabilirsin. Sana o hadisi ögretnler acab neler neler yiyiyor? Haberin var mi?
  • ömer osman özpürçüklü 17.7.2012 17:30:04
   Abdullah Meral kardeşim sende desteksiz atmışsın ya...... Ne demek bir hurma çekirdeğini sahabeler yalar ve savaşa devam ederlerdi???? Bırakın bu hurafeleri!!!!!
  • Erdoğan Demir 17.7.2012 16:25:38
   Hurma da bir meyvedir sonuçta.O bölgede başka meyve mi yetişiyor ki, hurma da yiyelim ama, ülkemizde yetişen çok daha lezzetli, faydalı meyveler var..Allah'ın yarattığı herşey kutsaldır, hurma da bunlardan biri, yılda bir iki tane yerim, hepsi odur..
  • ULU TURK 17.7.2012 16:11:18
   Abdullah meral bey savaştaki durumdan bahsetmiş ve şifalı bir ürün demiş kutsal dememiş.Yoruma nasıl baktığınız ortada.Kendinizle sorunlu insanlarsınızKurtuluş savaşımızda mısır koçanı, süpürgelik tohumu yiyerek savaştı bizim askerimiz.Olmayınca askerlerimiz hurma çekirdeği de yalardı emin
  • ozel onlu 17.7.2012 16:09:09
   .Arap cografyasinda yetisen tek meyva bu.Bunu KUTSALLASTIRIP TAVSIYE ETMENIN NE ALEMI VAR? Her cografyada farkli meyva yetisir.Illa sunu yemelisin demenin ne alemi var?Biz bizde yetisenleri yeriz,mesele bu kadar.Isteyen cesit olsun diye alip yiyebilir.Ama beli dusunceye hizmet icin denemez.
  • Ertan Aydin 17.7.2012 15:04:38
   ABDULLAH MERAL BEY !!! SIZ IYI BIR MÜSLÜMAN OLMA YOLUNDA SINIFTA KALDINIZ !!!SAFSATA ANLATIMLARA KENDINIZ INANIN, AMA BUNLARI DIN ADINA YAPMAYIN. HURMA CEKIRDEGINI YALAMAKLA KARIN DOYSAYDI TÜM ARAPLAR INCECIK KALIRLARDI DEGILMI ???!!!
  Sayfa Başı
  Haberlerkara sevdakara sevda yeni bölümkara sevda 47. bölümO Hayat BenimO Hayat Benim 112. bölüm fragmanıO Hayat Benim son bölümÖSYM