ANTALYA HABERLERİ DEMRE HABERLERİ

'Sahilleri vatandaşa kapatmayın' itirazı

DHA
26.05.2018 - 11:18Son Güncelleme :
DHA

 

Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA) - CHP Antalya Milletvekili Adayı Nusret Bayar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 'Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi' ilan edilen Demre'deki Sülüklü ve Kömürlük sahillerinin vatandaşa kapatıldığını belirterek, duruma itiraz etti.

CHP Milletvekili Adayı Nusret Bayar, Demre'deki Sülüklü ve Kömürlük plajlarının bulunduğu bölgenin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 'Kültür turizm koruma ve gelişim bölgesi' ilan edildiğini belirterek, bölgenin bakanlıkça 1/1000 ölçekli planı yapılarak Demre Belediyesi'nde askıya çıkarıldığını söyledi.

Nusret Bayar, "Adı geçen bölgede Demre Çayı'ndan başlayarak Taşdibi Plajı'na kadar sahilden giden bir karayolu var. Askıya çıkarılan planda Deniz Caddesi'nin Demre Öğretmenevi'nin doğusunda kalan mevcut yol korunuyor. Ama Demre Öğretmenevi'nin batısında kalan Taşdibi Plajı'nın sonuna kadar olan bölümdeki 2 bin 260 metrelik yol kaldırılıyor. Denizle kıyı kenar çizgisiyle yapılması planlanan otellerin önünde bulunan günübirlik tesis alanlarının arasında kalan park ve gezinti yolları kaldırılıyor. Yani Demrelilerin bu alanda denizle ilişkisi kesiliyor. 1/1000 ölçekli planda günübirlik alan olarak gösterilen dünyanın en güzel plajı olan Taşdibi Plajı'na, Demrelinin ulaşımı denize dik olarak inen tek yolla sağlanmaya çalışılmış. Ama 2 bin 260 metrelik sahilde vatandaşın yürümesi yasaklanıyor. Bu konuda Demre Belediyesi'ne itiraz dilekçemi verdim. Dilekçede yapılan yanlışı anlattım. Düzeltilmesini istedim. Bakanlık yetkililerine, Demre Belediye Başkanı Süleyman Topcu'ya ve Demre Belediye Meclisi üyelerine sesleniyorum; bu yanlışı düzeltin. Buradan Demreli arkadaşlarıma da sesleniyorum. Lütfen plana itiraz dilekçesi verin" dedi.

Demre Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Akbudak da "Bu konu bizi de rahatsız ediyor. Plan aşamasında konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ilettik. Ancak kabul edilmedi. Nusret Bayar'la birlikte daha birçok vatandaşımız itiraz dilekçesi verdi. Bu dilekçeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ileteceğiz. Konunun düzeltilmesi yolunda, en azından bir gezinti ve yürüyüş yolu konulması için çaba harcayacağız" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Demre haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Demre haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 'Sahilleri vatandaşa kapatmayın' itirazı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı