KAYSERİ HABERLERİ

Sahabiye projesi tarihe ve çevreye saygılı proje

DHA
22.12.2017 - 12:35Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - MİMARLAR Odası Kayseri Şubesi ile Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Ali Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’i ziyaret etti.

Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Eda Velibaşoğlu ve Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ile bir süre görüştü.  Velibaşoğlu, projeleri Kayserili mimarların yapması ve Sahabiye Projesiyle ilgili görüşlerini dile getirerek, bu projede  Şehir tiyatrosu binası ile çevresindeki tarihi binaların korunması konusundaki hassasiyetlerini anlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de mimarlarla aynı görüşü paylaştıklarını ve bu doğrultuda çalıştıklarını söyledi. Projelerin Kayseri’de yapılması konusunda hemfikir olduklarını ifade eden Başkan Çelik, “Dışarıya yaptırdığımız bir tek proje var. Diğer projelerinin tamamını tasarım kabiliyetinin artması için şehirdeki mimarlarımıza yaptırdık. İnşaat, makine mühendisleri ve elektrik mühendislerinin hazırladığı projelerde de aynı şekilde hareket ediyoruz” dedi.

Mimarlar Odası’nın şehir tiyatrosu binası ve çevresindeki tarihi eserlerin korunması ile ilgili görüşleri üzerine de vilayet binası, tiyatro ve o bölgedeki tarihi binaların korunacağını daha önce açıkladıklarını hatırlatan Başkan Çelik, “Bu tür kentsel dönüşüm projelerinde merkeze yakın bölgede yüksek katlılar arkaya doğru alçak katlılar tercih edilir. Biz tam tersini yapıyoruz. Ordu evi ve belediyemiz arasında 12 tane tarihi eser var. Şu an yüksek katlı binalar nedeniyle bu eserler saklı durumda. Yeni projede bu arayı biz bir iki katlılarla geçiyoruz. Sonra 5-6 katlılar ve onların arkasında yüksek katlılar var. Böylece tarihi eserlerin hepsi ortaya çıkacak. Projemizdeki bir başka özellik de yeşil alan hassasiyetimizle ilgili. Sahabiye’de şu anda 510 dönümlük alandaki yeşil alan miktarı sıfır metrekare. Yeni projede 350 dönümlük yerde park ve rekreasyon alanımız var. Bölgedeki yoğunluğu azaltmak için resmi kurumların hepsini dışarıya çıkarıyoruz” dedi.

FOTOLU

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sahabiye projesi tarihe ve çevreye saygılı proje haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı