KIRKLARELİ HABERLERİ

Sağdıç: Trakya bölgesine hayvan girişi ile ilgili bir serbestlik yoktur

DHA
27.04.2017 - 12:38Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli),(DHA)- KIRKLARELİ’nin Lüleburgaz ilçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Abuzer Sağdıç “Trakya bölgesine hayvan girişi ile ilgili getirilmiş olan herhangi bir serbestlik yoktur” dedi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri köy kooperatif başkanları ve muhtarlar ile bir araya gelerek son zamanlarda ortaya çıkan belgesiz ve kaçak hayvan hareketleri nedeniyle bilgilendirme toplantısı yaptı. Köy ve Mahalle İdareleri Muhtarlar Derneği’nde gerçekleştirilen toplantıda, Trakya bölgesi dışından gelen ve af çıktı denilerek satılan hayvanlar hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Abuzer Sağdıç, “Son günlerde çeşitli celeplerin, bölgemiz köy ve beldelerindeki hayvancılık işletmelerini gezerek, özellikle Trakya bölgesi dışında toplanmış olan küpeli ya da küpesiz buzağıların satışını yaptıkları bilgisi alınmıştır. Satıcılar hayvanları satarken, af çıktığını, bu hayvanlar için herhangi bir ceza ödemeyeceklerini ve bu hayvanları rahatlıkla küpeletebileceklerini söyleyerek hayvanların satışını gerçekleştirdikleri bildirilmektedir. Satıcıların söylemiş oldukları bu iddialar kesinlikle doğru değildir. Trakya Bölgesine hayvan girişi ile ilgili getirilmiş olan herhangi bir serbestlik yoktur, getirilmiş olan hareket yasağı halen devam etmektedir. Küpeleme işlerinde af getirildiği konusu da asılsız bir haber olup, uygulamalarda ‘af’ tabir edilen bir durum söz konusu değildir. Köy ya da beldenizde, bu şekilde şüpheli hayvan satışı yapan kişi ya da araçların görülmesi yada duyulması halinde derhal İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığına ihbarda bulunulmalıdır” dedi.

Sağdıç Trakya bölgesi dışından getirilen hayvanlarda hastalık riski olduğunu, hayvanların yaşlarına bakılmadan kestirileceğini ve etlerinin de imha edileceğini belirten Sağdıç, ihbarların önemli olduğunu aksi halde bu tip hayvanların tespit edildiği köylerinde karantinaya alınacağını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırklareli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırklareli ilinden Sağdıç: Trakya bölgesine hayvan girişi ile ilgili bir serbestlik yoktur hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2017 tarihinde saat 12 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağdıç: Trakya bölgesine hayvan girişi ile ilgili bir serbestlik yoktur haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı