Gündem Haberleri

  Sadettin Köpek kimdir?

  Hürriyet Haber
  21.04.2016 - 11:05 | Son Güncelleme:

  Her Çarşamba gününün vazgeçilmezi olan Diriliş Ertuğrul’da heyecan kaldığı yerden devam ediyor. Başrollerinde Engin Altan Düzyatan, Kaan Taşaner, Barış Bağcı, Hülya Darcan gibi isimlerin yer aldığı Diriliş Ertuğrul dizisinde Saadettin Köpek karakteri diziye dâhil olmuştu. Diriliş Ertuğrul dizisinde Emir Sadettin Köpek karakteri aramalarda en çok aranılan kişilerden biri oldu. Peki Diriliş Ertuğrul ile hayatımıza giren Sadettin Köpek kimdir?

  Alaeddin Keykubad’ın sağ kolu, Emir Sadettin Köpek kimdir?

  Sadeddin Köpek, Anadolu Selçuklu Devleti devlet adamı ve baş mimarıdır. I. Alaeddin Keykubad ve II. Gıyaseddin Keyhüsrev dönemlerinde görev yapmış ve devlet yönetiminde büyük söz sahibi olmuştur.

  Sadeddin Köpek'in hayatının ilk yılları hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Ancak baba ve annesinin Konya'nın saygın ailelerine mensup olduğu ve annesinin adının Şehnaz Hanım olduğu yönünde iddialar bulunmaktadır.

  Gerçek adı "Köpek bin Muhammed", lakabı ise Sadeddin'dir.

  I. Alaeddin Keykubad döneminde emirlik görevinde bulunmuştur. Tarihçi İbn Bîbî tarafından emîr-i şikâr, nakkaş ve mimar olarak bahsedilmiştir.

  1226 yılında I. Alâeddin Keykubad’ın Harput civarında Eyyûbîler’le yaptığı savaşta Selçuklu ordusunun sol kanat kuvvetlerinin kumandanlığını yaptı.

  Sadettin Köpek kimdir

  Beyşehir gölü yakınlarındaki Kubadabad Sarayı' nın mimarı olan Sadeddin Köpek, 1235-1236 yılları arasında Konya ve Aksaray şehirleri arasında bulunan ve günümüze kadar ulaşabilen Zazadin Hanı'nı da inşa etmiştir. I. Alaeddin Keykubad'ın ani ölümünden (1237) sonra, oğulları arasında çıkan taht kavgalarında II. Gıyaseddin Keyhüsrev'in tarafını tutarak onun tahta çıkmasını sağladı.

  Saadeddin Köpek'in gücünün aşırı derecede artmasından endişelenen II. Gıyaseddin Keyhüsrev, 1238 yılının sonbaharında Sadeddin Köpek' le birlikte Kubadabad Sarayı'na geldi. Sultan Keyhüsrev burada verdiği bir ziyafet sonrasında Sivas subaşısı Hüsamettin Karaca' nın yardımıyla Sadeddin Köpek'i 1239 yılında öldürttü. Cesedi demir bir kafes içerisine konulup kale duvarına asılarak halka gösterildi.

   

   

   

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı