Rusya: İlk ateşi çoban açtı

02 Ağustos 2013 - 13:13Son Güncelleme : 02 Ağustos 2013 - 14:50

Ermenistanile Türkiye arasındakisınırbölgesinde açılan ateş sonucu hayatını kaybeden ArpaçaylıçobanMustafa Ülker vakasıyla ilgiliRusya’dan “İlk ateşi çoban açtı. Sınır devriyesi bunun üzerine karşılık vermiştir” açıklaması geldi.

Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınır, Sovyetlerin dağılmasından sonra bile Moskova ile Erivan arasında yapılan iki anlaşmalar gereği hâlâ Rus birlikleri tarafından denetleniyor. Önceki gün Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınır bölgesinde çoban Mustafa Ülker’in hayatını kaybettiği olayla ilgili açıklama bu yüzden Rusya’dan geldi.

Rusya: İlk ateşi çoban açtı

ERMENİSTAN SINIRINI GEÇEN ÇOBAN ÖLDÜRÜLDÜ

Bölgede görev yapan Rus Sınır Muhafız Birlikleri Sözcüsü Sergey Greçin, Türk çobanın ölümüyle sonuçlanın olayın tüm yönleriyle araştırılarak belirli sonuca ulaşıldığını söyledi.

İTAR-TASS ajansına konuşan Albay Greçin, “35 yaşındaki Türk çoban sınırı ihlal ederek Ermenistan topraklarına girmiştir. Sınır bölgesinde nöbet tutan devriye tarafından fark edildiğini gören bu kişi ilk ateş açan taraf olmuştur. Bunun üzerine devriye güçleri karşı ateş açmak zorunda kalmıştır. Yaralanan Türk vatandaşı daha sonra hayatını kaybetmiştir” dedi.

ERMENİSTAN'A TİFLİS ÜZERİNDEN NOTA
Türkiye-Ermenistan sınırında, otlattığı büyükbaş hayvanlarını toplamak için geçen Ülker’in Ermenistan’dan üzerine açılan ateş sonucu öldürülmesi iki ülke arasında yeni bir krize daha sebep oldu. Türkiye, diplomatik ilişkileri bulunmayan Ermenistan’a, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki Büyükelçiliği aracılığıyla nota gönderdi.

ANKARA BİLGİ İSTEDİ
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Ermenistan’ın Tiflis Büyükelçiliği’ne bugün iletilen notada Ülker’in, ölümüne ilişkin Ermeni yetkililerden bilgi talep edilerek, orantısız güç kullanılması kınandı. Dışişleri Bakanlığı’ndan dün gece olaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Orantısız güç kullanılmasının izahatı yoktur” denilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Masum bir vatandaşımızın tamamen masum bir nedenle gerçekleştirdiği anlaşılan basit bir sınır ihlali neticesinde ateş açılarak öldürülmesini şiddetle kınıyoruz. Bu ve benzeri gelişmeler, Güney Kafkasya bölgesinde tam, sürdürülebilir ve kapsamlı bir normalleşmeye ve Ermenistan’ın komşularıyla ilişkilerine aklıselimin hakim olmasına duyulan ihtiyacı bir kere daha ortaya koymaktadır.”

NORMALLEŞME DONDURULMUŞTU
Türkiye-Ermenistan arasında 10 Ekim 2009 tarihinde ilişkilerin normalleştirilmesi adına, “Diplomatik İlişkilerin Tesisi Protokolü” ile “İkili İlişkilerin Geliştirilmesi Protokolü”nün imzalandı. Türkiye, protokollerin imzalanmasının ardından TBMM’ye göndermiş ancak Ermenistan Anayasa Mahkemesi, gerekçeli kararında protokollerin lafzına ve ruhuna uymayan hususlar içerdiğini belirtti. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 22 Nisan 2010 tarihinde protokollerin onay sürecinin dondurulduğunu açıklamıştır.

Okuyucu Yorumları { Toplam 17 Yorum }
 • ali can serbest 2.8.2013 14:50:14
  allah rahmet eylesin. "bir Türk dünyaya bedeldir" sözünün kanıtı gibi. adam, rus ordusundan korkmamış. heyt be. sen hala gaz sıkıcam, su sıkacam. ne der ki:) Şu çılgın Türkleri durdurmak için acil tedbirler alına:)
 • ali gürselen 2.8.2013 14:43:52
  Sınırları yolgeçen hanına dönen ülkeler belki ders alır.
 • ayhan berksoy 2.8.2013 14:39:54
  Hayret halen şöyle bir açıklama gelmedi.. SABRIBIZI DENEMEYE KALKMAYIN MİSLİYLE CEVAP VERİRİZ..
 • murat kamil 2.8.2013 14:32:48
  Onların sınırını türkiye sınırları gibi yolgeçen hanımı sandınız ? adamlar ordu besliyor ordu, kimseye yalvarmalar bizimkiler gibi
 • Nil Türkeli 2.8.2013 14:27:26
  Sınırı aşan biri nasıl tehdit olarak görülürde vurulur! Savunmanızda daha ilginç! Bu ölen vatandaşımızın hakkı sorulmalı !! Bizim yetkililer Orantısız Güç'ün ne demek olduğunuda biliyormuş meğer!!!! Ölen vatandaşımızın Mekanı Cennet Olsun. Allah Rahmet Eylesin.
 • gökhan atmışdokuz 2.8.2013 14:13:38
  hiç mantıklı değil, savunmaları.
Sayfa Başı
Haberlertatil dönüşümolada ne yenirizmir'de ne yenirmanisa'da ne yenirtatil dönüşü yemek yenilecek yerlerlezzetduraklarıAnnapurna