Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya Başbakanı Medvedev'den küstah suçlama: Türkiye, Karabağ yangınına körükle gidiyor

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  09.04.2016 - 14:51 | Son Güncelleme: 09.04.2016 - 15:14

  Azerbaycan başkenti Bakü’de temaslarını tamamlayan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Rus televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye’yi “Karabağ yangınına körükle gitmekle” suçladı.

  Bakü havalimanında “Vesti” ana haber bülteni muhabirinin sorusunu yanıtlayan Medvedev şöyle dedi:

  “Türkiye yönetimi tarafları sakinleştirmek için itidal çağrısı yapacağına, belirli tespitlerini dile getirmeyi tercih etti. Neden? Herhalde amaçları yangına körükle gitmek olduğu için bunu yaptılar.”

  Türkiye’nin Kafkaslar bölgesine yakınlığının Suriye’de Rusya ile Türkiye sürtüşmesinin devamı olup olamayacağı sorulduğunda ise Medvedev, “Ben komplo teorileri üretilmesinden pek hoşlanmam. Ancak elbette Karabağ bölgesinde silahların yeniden konuşmaya başlaması vakum ortamında meydana gelmiyor. Belirli güçler Ermenistan ile Azerbaycan arasında patlak verecek ihtilafın Rusya üzerinde ve Ordadoğu bölgesinde yapacağı etkileri hesaplıyor olsa gerek. Siz Türkiye faktörü üzerinde duruyorsunuz. Herhalde onların da tırmanan gerilimde payı var. En azından sorunlu bölgeye komşu olduğunu dikkate alarak söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı