İZMİR HABERLERİ

Romanlar'dan önyargı yakınması

DHA
24 Mayıs 2017 - 11:54Son Güncelleme : 24 Mayıs 2017 - 11:54

Romanlar'dan önyargı yakınması

DHA

İZMİR Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İZROMDER) Başkanı Abdullah Cıstır, toplumsal önyargılar sonucunda Romanlar'ın ayrımıclığa uğradığını ve hem sosyal hem de iş dünyasından dışlandıklarını iddia etti.

İZROMDER'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Başkanlığı'nın desteği ile yürüttüğü 'İlle de Bir İş Olsun' Projesi'nin 3'üncü ortak akıl çalıştayı İzmir'in Tire ilçesinde gerçekleşti. Sürdürülebilirlik ve erişebilirlik konularının işlendiği ilk iki çalıştayın ardından düzenlenen çalıştayın ana teması 'Önyargılar ve Romanlar' oldu. Tire Belediyesi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen ortak akıl çalıştayına Tire Organize Sanayi Bölge Müdür Yardımcısı - Mali ve İdari İşler Sorumlusu Gülcan Arda ve Tireli kursiyerler katıldı. Workshop etkinliği şeklinde düzenlenen ortak akıl çalıştayında toplumsal önyargılar ve Romanların uğradığı ayrımcılık ele alındı.

Düzenledikleri ortak akıl çalıştayı ile ilgili bilgi veren İZROMDER Başkanı Abdullah Cıstır, ortak akıl çalıştayları ile varolan sorunlara parmak bastıklarını ve çalıştay sonunda hazırladıkları raporlarla elde ettikleri verileri kamuoyunun dikkatine sunduklarını belirtti. Romanların sorunlarının çözümünde düzenlenen ortak akıl çalıştaylarının yol gösterici bir harita niteliği taşıdığının altını çizen Cıstır, bu bağlamda hazırladıkları raporları yetkili kurumların temsilcilerine ve STK'lara sunduklarını aktardı.

ÖNYARGILAR HAYATIMIZI DERİNDEN SARSIYOR

Toplumsal önyargılardan en çok etkilenen kesimin Romanlar olduğunu öne süren Abdullah Cıstır, "Çalıştayımızda Romanlar ve önyargılar sonucunda uğradıkları ayrımcılığı ele aldık. Maalesef Romanlar üzerinde çok sayıda önyargı bulunmakta. Birçok Roman kökenli vatandaşımız karşılaştıkları ayrımcılığın farkında değil ya da farkında olsalar bile dillendiremiyorlar. Özellikle iş hayatında Romanların karşılaştığı ayrımcılık ve önyargılar hayatlarını olumsuz etkilemekte ve güvencesiz, günlük işlerde çalışmalarına neden olmakta. Özellikle Romanlar çalışmaz önyargısı toplumumuzu derinden etkiliyor. Düzgün bir iş bulup çalışmalarına engel oluyor. Bu bağlamda ürettiğimiz İlle de Bir İş Olsun Projesi Romanlar çalışmaz önyargısını kırmak açısından çok önemli. Biz projemizle Romanlar'ın da iş makinesi operatörü olabileceğini kanıtlamış olduk" dedi.

SORUNLAR GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Türkiye'de işsizlik rakamlarının yüzde 12-13'lere ulaştığını ve bunun Roman mahallelerinde yüzde 70-80'lere çıktığını iddia eden Cıstır, kayıtdışı çalışmanın en yoğun Romanlar arasında görüldüğünü dile getirdi. Çalıştay bünyesinde düzenledikleri workshopta Romanların önyargılar sonucunda karşılaştıkları ayrımcılıkla mücadele etmenin yollarını aradıklarını ifade eden Cıstır, "Ülkemizde dezavantajlılık maalesef bir vaka olarak önümüzde duruyor. Ortada hiç bir sorun yokmuş gibi davranıyoruz ama aslında ülkemizde Roman olsun ya da olmasın tüm yaşayan vatandaşlarımızın hayatını olumsuz anlamda etkileyen çok sayıda sorun var. Biz bu sorunları görmezden geldikçe de büyüyorlar ve çözümleri daha da zorlaşıyor. Ortak akıl çalıştayımızda, katılımcıların da katkısıyla bu sorunların boyutlarını belirleyerek çözüm adına fikirler üretiyoruz. Bundan dolayı yaptığımız her ortak akıl çalıştayı dezavantajlı Romanlar için çok büyük önem taşıyor" diye konuştu.

BAŞKAN TAYFUR ÇİÇEK'İ ZİYARET ETTİLER

Çalıştay sonunda katılımcılar Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek'i makamında ziyaret etti. Ziyarette projeye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Başkan Çiçek, Romanlar'ın iş dünyasında yerlerini almalarının Türkiye açısından önemine dikkat çekerek, kursiyerlere başarılar diledi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Romanlar'dan önyargı yakınması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:30
  • Guneş
   06:19
  • Öğle
   13:27
  • İkindi
   17:14
  • Akşam
   20:14
  • Yatsı
   21:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı