RİZE HABERLERİ

Rize Diş Hekimliği Fakültesi'nin temeli atıldı

DHA
21.10.2017 - 15:17Son Güncelleme :
DHA

Aytekin KALENDER/RİZE,(DHA)- RİZE'de yapılacak olan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi'nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

 
Rize’de 2013 yılından bu yana hizmet veren RTEÜ Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi'nin yeni binası için temel atma töreni düzenlendi. Eski Taşlıdere Çay fabrikasının yerinde yapılması planlanan Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi'nin temel atma törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Milletvekilleri Hasan Karal ve Hikmet Ayar, AK Parti İl Başkanı Muhammed Avcı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 
Törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Türkiye'de muazzam bir değişiklik yaşandığına dikkat çekerek "70 olan üniversite sayısını 185'e çıkarttık. İcraatımızın merkezinde hep insan var. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın özdeyişini önemsiyoruz. Fakültemizin fiziki anlamda eksikliğini bugün temelini atacağımız bina ile gidereceğiz. Özellikle sağlık alanında ki hizmetlerin kalitesi sağlık turizmi anlamında görüntüyü tersine çevirmiştir. Eskiden imkanları olanlar sağlık ihtiyaçlarını gidermek için yurtdışına giderlerdi. Şimdi ise dünyanın çeşitli ülkelerinden Türkiye’ye sağlık hizmeti alabilmek için geliyorlar. Hem daha ucuz hem de daha kaliteli hizmet veriyoruz. Üniversitelerimiz bu noktada önemli bir konumda. Biz üniversitelerimizin imkanlarını çoğaltıyoruz onlarda hizmetlerini daha iyi yapıyorlar. Gün gelir bir gün sakın ha şöyle demeyin! Bunları zaten yapacaktınız demeyin. Çok büyük haksızlık olur. Bunları yapmak hazır parayı bulup ta projeye dönüştürmek değil. Bunları yapacak kaynağı üretiyoruz. Kaynağı planlıyoruz, öncelikleri belirliyoruz, yürüyüşümüzü ona göre sürdürüyoruz" dedi.

 

60 BİN HASTAYA HİZMET VERİLDİ
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman da  Diş Hekimliği Fakültesi’nin üniversiteleri bünyesinde 2010 yılında kurulduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Fakültemiz ilk öğrencilerini 2013-2014 sezonunda aldı. Fakültemizde hem lisans hem lisansüstü eğitim verilirken hem de diş hastalıkları üzerine hizmet verilmektedir. Şu an bünyesinde bir profesör, bir doçent, 15 yardımcı doçent ve toplamda 40 öğretim görevlisi akademik personel görev yapmaktadır. 270 öğrenci Diş Hekimliği Fakültesinde eğitim almaktadır. Fakültemiz mezunlarını inşallah ilk kez bu yıl verecektir. Fakülte olarak bu zamana kadar zor fiziki şartlarda hizmetini ve eğitimini sürdürdü. 2016 yılında fakültemiz 60 bin hasta sayısına ulaşmıştır. Kanal tedavi, gömülü diş tedavi, restoratif diş tedavisi, çocuk tedavileri ve impilant gibi ülkemizde hangi alanda diş sağlığı hizmeti yapılıyorsa bütünü fakültemizde uygulanmaktadır. Fiziki şartları uygun olmayan fakültemiz bugün temelini attığımız yeni bina ile daha modern şartlarda daha güzel hizmetlere imza atacağına inanıyorum”

'FABRİKAYI KAPATMAYIN' DEDİLER
Rize Milletvekili Hasan Karal ise önemli bir hizmet binasını yapacaklarını dile getirerek "Türkiye’nin en modern ağız diş sağlığı merkezini de Rize’mize bizim iktidarımız döneminde kazandırdık. Şimdi ise yine inanıyorum ki Türkiye’nin en modern Diş Hekimliği Fakültesi ve Diş Hekimliği Hastanesi olacaktır.  Eskiden gece dişiniz ağrıdığında 'Tuzlu su iç' denirdi. Şimdi ise 24 saat hizmet veriliyor. Daha sonraki yıllarda il dışına gitmek zorunda kalırdık. Şu an bu fakültenin temelini atacağımız yerde 70 tonlu bir çay fabrikası vardı. Rize’de arazi sıkıntılı olduğu için buradaki fabrikanın kapasitesini kaybetmeden taşımak zorundaydık. O dönem protestolar oldu. 'Fabrikayı kapatmayın' dediler. Ama kapasite artırımlarıyla hiçbir sorun yaşarmadık. Şimdi burada önemli bir hizmet binası yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Rize haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Rize haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Rize Diş Hekimliği Fakültesi'nin temeli atıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı