İSTANBUL HABERLERİ

Reel kesim güveni Mart ayında yükseldi

DHA
27.03.2017 - 15:40Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 27 Mart (DHA) - Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) Mart ayında, bir önceki aya göre 2.8 puan artarak 108.1 düzeyine yükseldi. Merkez Bankası verilerine göre, mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi de (RKGE-MA) bir önceki aya göre 0.2 puan artarak 106.7 puana çıktı.
Buna karşılık, içinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 12.1'e, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 18.4'e yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 69.5'e geriledi.
Merkez Bankası açıklamasına göre, endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde;
- gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı,
- gelecek üç aydaki üretim hacmi,
- son üç aydaki toplam sipariş miktarı,
- sabit sermaye yatırım harcaması,
- mevcut toplam sipariş miktarı,
- genel gidişat ve mamul mal stoku miktarı endeksi artış yönünde etkilerken,
gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.
Açıklamada, "Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış bildirenler ile iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı görülmektedir. İhracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin ise güçlendiği gözleniyor" denildi ve şu değerlendirme yapıldı:
"Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre zayıfladığı, mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise bir önceki ay seviyelerinde devam ettiği görülüyor.
"Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin güçlendiği, ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıfladığı görülüyor.
"Gelecek üç aydaki istihdam ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış yönlü beklentilerin güçlenerek devam ettiği gözleniyor.
"Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıflayarak devam ettiği görülüyor.
"Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de zayıfladığı gözlenmektedir. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 0.5 puan artarak yüzde 9.5 düzeyinde gerçekleşti." (Grafik)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Reel kesim güveni Mart ayında yükseldi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 15 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Reel kesim güveni Mart ayında yükseldi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı