İSTANBUL HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Reel kesim güven endeksi Haziran'da 3.2 puan yükseldi

DHA
23.06.2017 - 15:27Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 23 Haziran (DHA) - Reel kesim güven endeksi Haziran ayında, bir önceki aya göre 3.2 puan artarak 112.4 düzeyine yükseldi.
Merkez Bankası verilerine göre, gelecek üçaydaki;
- ihracat sipariş miktarı,
- genel gidişat,
- son üç aydaki toplam sipariş miktarı,
- mevcut mamul mal stoku miktarı,
- sabit sermaye yatırım harcaması,
- mevcut toplam sipariş miktarı
- ve gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı endeksi artış yönünde etkilerken,
- gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.
Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksinin de bir önceki aya göre 4.0 puan artarak 108.8 puan seviyesinde gerçekleştiği belirtilen Merkez Bankası raporunda şu saptamalara yer verildi:
"Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği gözleniyor.
"Mevcut oplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeleri ve mevcut mamulmal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya görezayıflayarak devam ettiği görülüyor.
"Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin zayıfladığı, ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerini ise güçlendiği görülüyor.
"Gelecek üç aydaki istihdam ve gelecek oniki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış yönlü beklentilerin de güçlendiği gözleniyor.
"İçinde ulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 19.1'e yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 73,2'ye ve daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 7.7'ye geriledi." (Grafik)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Reel kesim güven endeksi Haziran'da 3.2 puan yükseldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  31 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:44
  • Guneş
   07:26
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:10
  • Yatsı
   19:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı