Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Profiline kimin baktığını merak edenler dikkat

  18 Mart 2010 - 15:05Son Güncelleme : 18 Mart 2010 - 09:54

  Facebook'ta kullanıcıların büyük bir bölümü, profil sayfasına hangi arkadaşının tıkladığını fazlasıyla merak ediyor. Bu nedenle "Profilime kim bakmış" türü uygulamalara yoğun ilgi gösteren kullanıcılar, böylece hangi arkadaşlarının profil sayfalarına tıkladığını öğrendiğini zannediyor. Zannediyor diyoruz; zira güvenlik yazılımı şirketi Trend Micro tarafından yapılan son açıklama, bu tür uygulamaların tamamen yalan olduğunu ve kimsenin bu bilgileri öğrenmesinin mümkün olmadığını ortaya koyuyor.

  Facebook kullanıcılarının azımsanmayacak bir bölümü, profillerine kimin tıkladığını ve fotoğraflarına hangi arkadaşlarının baktığını öğrenmek için bu bilgileri gösterdiğini iddia eden uygulamaları profiline yüklüyor. İsimleri genellikle "Profilime kim bakmış" veya "Profiline bakanı gör" şeklinde olan bu uygulamalarla ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan güvenlik yazılımı şirketi Trend Micro yetkilileri, bu tür uygulamaların kesinlikle yüklenmemesi gerektiğini açıklarken, bu uygulamaların yüklenmesiyle kişilerin profil bilgilerinin bu uygulamayı geliştirenlerin eline geçtiğine dikkat çekti.

  Hiçbir şekilde kullanıcılara veya uygulama geliştiricilere bu tip bir yetki verilmediğinin altını çizen uzmanlar, bu uygulamaların yüklenmesiyle kullanıcıların profil sayfalarına hangi kullanıcıların tıkladığını öğrenmelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

  "PROFİLİNE KİM BAKMIŞ" TÜRÜ UYGULAMALAR NASIL ÇALIŞIYOR

  Aslında bu tip uygulamaların çalışma mantığı oldukça basit: Önce kullanıcılar bu uygulamayı profillerine yüklüyor; ardından belirli bir süre geçtikten sonra kullanıcıların karşısına arkadaşlarının isminin yer aldığı bir liste çıkıyor. Uygulamanın iddiasına göre bu listede yer alan isimlerin hepsi söz konusu kişinin profiline sık sık girenlerden oluşuyor. Oysa uzmanların bu konudaki görüşü de dikkate alındığında böyle bir durumun söz konusu olmadığı ortaya çıkıyor. Bu tür uygulamalar bu listeleri ya gelişigüzel oluşturuyor ya da Facebook'ta "ileti" durumunu ya da "fotoğraflarını" en son güncelleyen isimleri baz alarak bu listeyi oluşturuyor.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİLGİSAYARINIZ İÇİN YÜKSEK KALİTEDE 192 DUVAR KAĞIDI

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 25 Yorum }
  • Poyraz BORAN 18.3.2010 00:00:03
   MURAT KORKMAZ tam benim düşüncelerime tercüman olmuşsun katılıyorum sana
  • Mehmet Öztürk 17.3.2010 23:50:15
   eskiden okuduğumuz felsefe kitaplarında distopyalarda felsefeciler hep kişisel bilgilerimizi bilen otoriter devletten korkar,bilgilerini saklardı.Hatta kimi komplo teorisi yazanlar deri altına yerleştirilecek chiple o an ne düşündüğünüzü bileceklerini düşünürdü.Şimdi bunlara gerek yok FACEBOOK var
  • PINARIN DUNYASI 17.3.2010 23:08:36
   sakinyorumcu YILDIRIM arkadasimiz, facebook ilk acildigi donemlerde sadece universite ogrencilerinin birbiri arasinda iletisim kurdugu bir networkdu, ama para tatli gelince butun halka acik br yer oldu ve ne yazikki coluk cocuk dolduevet haklisiniz.... yas SINIRLANMASI konulmali...
  • Yusuf Demirli 17.3.2010 19:42:48
   facebook paylaşım ve arkadaş budalası insanlar topluluğu
  • Dokuzuncu Köy 17.3.2010 18:34:02
   Şu Facebook ve Msn yüzünden gerçek arkadaşlık kalmadı. Telefonla aranmak bile azaldı. Ben mecbur muyum milletin Farmville'de kazandığı e-hayvanları veya sunduğu e-çiçekeri, e-kahveleri görmeye. Son yıllarda o kadar sanallaştık ki... Bu nedenle zor şartlara rağmen bir köyde yaşamayı tercih ederim.
  • serkan ekinci 17.3.2010 18:29:44
   Arkadaşlar bu türlü kandırmacaların AMACI ŞUDUR; gruptaki kişi sayısı maksimum seviyeye ulaşınca grup ismi değiştirilip bambaşka amaçlara hizmet edilir.. bir çeşit oltadır.. kerizler düşer. bizde saf çok!
   
  Haberler15 temmuzsavaş uçağıRecep KılıçMustafa TokluihbarfetöManisa