SAMSUN HABERLERİ

Prof. Dr. Uzun: Türkiye'de her 12- 13 erişkinden ve 7- 8 çocuktan biri astım hastası

DHA
02 Mayıs 2017 - 16:00Son Güncelleme : 02 Mayıs 2017 - 16:01

Prof. Dr. Uzun: Türkiye'de her 12- 13 erişkinden ve 7- 8 çocuktan biri astım hastası

DHA

Yaprak KOÇER / SAMSUN, (DHA) - SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Türk Toraks Derneği Orta Karadeniz Şubesi Başkanı Prof. Dr. Oğuz Uzun, "Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12- 13 erişkinden biri ve 7- 8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmaktadır" dedi.
 Prof. Dr. Oğuz Uzun, Dünya Astım Günü nedeniyle açıklama yaptı. Bu yılki etkinlik sloganın 'Astımınızla sağlıklı yaşayabilirsiniz' olduğunu belirten Prof. Dr. Uzun şunları söyledi:
"Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı, hışıltı, ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Astım ne sıklıkta görülmektedir? Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12- 13 erişkinden biri ve 7- 8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmaktadır."
ASTIMIN NEDENLERİ
Astım hastalığının nedenlerinin kişisel ve çevresel risk faktörleri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Uzun şöyle dedi:
"Kişisel risk faktörleri içinde kalıtım yani genetik yapı, cinsiyet ve şişmanlık sayılabilir. Çevresel risk faktörleri ise kalıtsal olarak yatkın bireylerde astımın ortaya çıkması ve ağırlığı üzerinde rol oynar. Bunlar alerjenler, tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, sigara dumanına maruziyet, bazı ilaçlar, iç ve dış ortam hava kirliliği ve beslenme tarzıdır."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden Prof. Dr. Uzun: Türkiye'de her 12- 13 erişkinden ve 7- 8 çocuktan biri astım hastası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mayıs 2017 tarihinde saat 16 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Uzun: Türkiye'de her 12- 13 erişkinden ve 7- 8 çocuktan biri astım hastası haberi güncellenecektir.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   03:50
  • Guneş
   05:42
  • Öğle
   12:49
  • İkindi
   16:36
  • Akşam
   19:34
  • Yatsı
   21:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı