BURSA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Prof.Dr.Başkan: Sedef hastalarının yüzde 70’i kendini çaresiz hissediyor

DHA
28.10.2017 - 13:30 |Son Güncelleme :
DHA

BURSA,(DHA)- Psoriasis Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Uludağ Üniversitesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, “Sedef hastalarının yüzde 40’ı ayrımcılığa uğradığını düşünüyor, yüzde 70’i kendini çaresiz hissediyor, yarısı uyku problemi, üçte biri de cinsel sorunlar yaşıyor” dedi. Başkan, hastalığın tedavisinde sigara ve alkol tüketiminden kaçınılması gerektiğini vurguladı.

29 Ekim Dünya Psoriasis (Sedef Hastalığı) Günü nedeniyle bir açıklama yapan Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, psoriasis veya halk dilindeki adıyla sedef hastalığının hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkan, üzeri genellikle sedef rengi pullarla örtülü, pembe-kırmızı döküntülerle kendini gösteren bir hastalık olduğunu belirtti. Hastalığın tüm dünyada ve Türkiye’de yaklaşık yüzde iki oranında görüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Başkan, genç yaşta şiddetli seyreden psoriasisin daha yoğun psikolojik sorunlara hatta intihar riskine yol açtığını vurguladı. Psoriasis Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Uludağ Üniversitesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan şunları söyledi: “Sedef hastalığını yüzde 40-90 oranında psikolojik sorunlar tetikliyor. Hastaların yüzde 66’sında kariyer seçimini, yüzde  58’inde meslek seçimini, yüzde 52’sinde sosyal ilişkileri, yüzde 44’ünde eğitim sürecini, yüzde 22’inde çocuk sahibi olma kararı gibi hayattaki çok önemli kararları etkiliyor ve yönlendiriyor. Hastaların yaklaşık yarısı, yaşadıkları sorun nedeniyle öfke ve hayal kırıklığı hissettiklerini belirtiyor. Hastaların yarısı uyku problemi yaşıyor ve üçte birinin cinsel yaşamları olumsuz etkileniyor. Yüzde 70'i hastalıkları nedeniyle çaresizlik hissediyor. Yüzde 40'ı ise, toplumda negatif ayrımcılığa maruz kaldığını düşünüyor.”

SEDEF HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Psoriasis tedavisinde doğru tedavinin her hastaya göre değiştiğini vurgulayan “Tedavi çoğunlukla uzun solukludur ve sonuçta döküntülerin tam veya tama yakın oranda silinmesi sağlanmalıdır. Tedavi kesildiği takdirde tıpkı diğer kronik hastalıklar gibi psoriasisin de nüksetme riski vardır. Bu süreç iyi yönetilmezse hastalar etkinliği ve güvenilirliği ispatlanmamış sözde bitkisel veya alternatif tedavi kürlerinin maddi ve manevi mağduru olabilir” dedi.

“HASTALARDA PSİKOLOJİK YÜK YARATIYOR”

Sedef hastalığının yüz, önkol ve el gibi görünür alanlara yerleşmesinin toplumda bu hastaların damgalanmasına ve sosyal izolasyona yol açtığını belirten Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, şöyle devam etti:

“Bir yandan kepek, kaşıntı, ağrı gibi sorunlarla baş etmek zorunda kalan hastalar bir yandan toplum içinde bulaşıcı bir hastalıkmış gibi davranışlara ve sıkça sorulan bazı sorulara maruz kalmaktadır. Yetersiz tedavi ve tedavinin kişiye uyumsuz olması nedeniyle psikolojik yük artmaktadır. Bazıları hastalıkla baş etmek için toplumdan kaçma, alkol ya da aşırı yemek yeme gibi yollara başvurur. Bu da kalp hastalıkları, obezite ve diyabet gibi diğer ciddi problemleri beraberinde getirir” diye konuştu.

SEDEF HASTALIĞININ SEBEBİ

Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan sedef hastalığının oluşum mekanizmasını anlatırken, “Bağışıklık sisteminin ana elemanlarından olan T hücreleri, kan damarları yoluyla deriye ulaşıp en üst kattaki epidermis tabakasını oluşturan 'keratinosit' adlı hücrelerin daha hızlı çoğalmasına yol açar. Epidermis normalde kendisini bir ayda yenilerken, bu süre sedef hastalığında 3 ila 5 güne iner. Bu hızlı çoğalma, deride pullanmaya yol açar. Bağışıklık sistemini ve T hücrelerini neyin harekete geçirdiği bilinmiyor. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, artrit ve psikiyatri ilaçları, enfeksiyonlar, alkol, sigara, iklim ve hormonlar gibi pek çok etken sedef hastalığını tetikleyebilir. Ağır alkol tüketimi hastalığı alevlendirebilir. Sigara, hastalık riskini ikiye katlar ve tedaviye yanıtı da azaltır. Psoriasis her yaşta ortaya çıkabilir ama en fazla 20- 30 ve 50- 60 yaşları arasında görülür” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Prof.Dr.Başkan: Sedef hastalarının yüzde 70’i kendini çaresiz hissediyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Kasım 2019, Perşembe
 • İmsak
  06:14
 • Güneş
  07:40
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:32
 • Akşam
  17:56
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı