Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

AİHM'den ilginç dini sembol kararı

16 Ocak 2013
  AİHM'den ilginç dini sembol kararı

  AİHM, dün dini sembollerin, işyerinde yeri olup olmadığı konusunda ilginç bir karar verdi. Hostesin takmasında bir sakınca olmadığına kanaat getiren AİHM, hemşirenin ise kendi güvenliği nedeniyle takamayacağına hükmetti.

  AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM), iki İngiliz’in ayrı ayrı açtığı, ama birbiri arasında benzerlik bulunan iki davada ilginç kararlar aldı. Mahkeme, British Airways’de çalışan Nadia Ewedia’nın (60), boynuna taktığı haçlı kolyeyi yasaklayan şirketi haksız buldu. Diğer davadaysa, davacılar aleyhine kararlar verildi.
  2006 yılında, boynuna taktığı; ancak haç kısmı üzerindeki elbisenin içinde duran kolyesini çıkarması istenen Nadia Ewedia, konuyu AİHM’e kadar taşıdı. AİHM de Ewedia davasını karara bağlayarak, gizli duran haç simgesinin, “British Airways’in kamusal imajına zarar vermesi söz konusu olmadığı için”, şirketin, davalının dinsel inanışına karşı ayrımcı bir davranışta bulunduğuna hükmetti.

  ONA DEĞİL BUNA BAK

  Ancak esas ilginç olan, bu ilk kararın aksi yönündeki ikinci karar. Zira Royal Devon & Exeter Hastanesi’nde hemşire olarak görev yapan; ancak üzerinde “görünür” bir şekilde bulunan haçlı kolyeyi çıkarmadığı gerekçesiyle işten atılan Shirley Chaplin (57) de benzer bir yol izlemiş ve uzun bir hukuk savaşından sonra meseleyi AİHM’ye taşımıştı. AİHM, bu davada kolyenin hasta tarafından çekilmesi ya da açık yaraya temas etmesi halinde sağlığının zarar görebileceği gerekçesiyle, işvereni haklı buldu. BBC’nin din konularında uzman muhabiri Robert Pigott, olumlu karar verilen Ewedia davasından ziyade diğer davaya dikkat çekerek, Strasbourg’da alınan kararın, “işyerlerinde dindarlığa ilişkin uygulanan katı kısıtlamaların onaylanması” anlamına geldiğini vurguladı.

  Eşitlik önemli

  AİHM, 2007 yılında inancı nedeniyle eşcinsellere, medeni birliktelik töreni yapmayı reddettiği için disiplin cezasına çarptırılan Lillian Ladele’in işverenini haklı buldu.

  Mahkeme, eşcinsel çiftlere, inancı gereği ilişki terapisi vermeyi reddettiği için işten atılan Gary McFarlene’nin temyizini de haklı bulmadı.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  16/01/2013 - 13:16
  AIHM'in her aldığı karar doğru olacak değil, tartışılır. Bana göre hizmet verenlerde dini semboller olmamalı. Çünkü her dinden insana hizmet veriyorlar.Ayrımcılığa sebebiyet verebilir.
   ADnet  
  Reklam için
  Diğer Haberler
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding