Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Suriye'de katliam tartışması

Hürriyet Planet
27 Mayıs 2012
Faili meçhul katliam

Suriye yönetimi, dün Humus'un Hule ilçesinde meydana gelen ve bütün dünyanın tepkisini çeken katliamla ilgili muhalefeti suçlarken, Arap Birliği'nin de bu ülkedeki olayları görüşmek için acil toplanacağı bildirildi.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, aralarında onlarca çocuğun da bulunduğu 92 kişinin öldüğü katliamın "El Kaide üyesi teröristlerin işi" olduğunu ileri sürdü.

Katliamın görüntülerine yer veren ajans, muhalefetin kendi katliamını görüntüleyerek Suriye ordusunun bölgeyi bombaladığı gibi bir intiba yaratmak istediğini iddia etti.

Habere göre, kente havan topu ve otomatik silahlarla saldıran gruplar dün ayrıca kentte bulunan bir hastaneyi ateşe verirken, polis merkezine de saldırdılar.

"YALAN TSUNAMİSİ"

TÜRKİYE'DEN ŞAM YÖNETİMİNE SUÇLAMA

BAN Kİ-MUN ESAD'I SORUMLU TUTTU

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad El Makdisi de saldırıyla ilgili "teröristleri" suçladı. Makdisi bugün yaptığı açıklamada, "Halkımıza karşı yapılan bu terörist katliamın sorumluluğunu tamamen reddediyoruz" dedi.

Askeri ve sivil yetkililerden oluşan bir soruşturma komisyonu oluşturduklarını kaydeden Makdisi, sonuçların üç gün içinde açılacağını söyledi.

Makdisi ayrıca, Arap Birliği ve BM'nin özel Suriye temsilcisi Kofi Annan'ın yarın Suriye'ye geleceğini duyurdu.

Sözcü, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in Annan ile görüşerek Hule katliamı ve resmi soruşturma açılmasıyla ilgili detaylı bilgi verdiğini söyledi.

Katliamın 4x4 araçlarla gerçekleştirildiğini ifade eden Makdisi, yapılan katliamın devletin yararına olmadığını kaydetti ve "kahraman Suriye ordusunun işi olamaz" dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, olayın ardından yapılan ve Suriye yönetimini suçlayan haberler için de "yalan tsunamisi" dedi.

MUHALİFLER ESAD'I SUÇLAMIŞTI

Suriye Ulusal Konseyi (SUK) dün yayınladığı bildiride, katliamdan Devlet Başkanı Beşar Esad'ı sorumlu tutmuştu. SUK, kasabanın gece boyunca top atışına tutulduğunu ileri sürmüş ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırmıştı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise operasyonlarda 25'i çocuk 90 kişinin öldüğünü iddia etmişti.

ARAP BİRLİĞİ TOPLANIYOR

Arap Birliği Dönem Başkanı Kuveyt Arap Birliği  dışişleri bakanlarının acil toplanacağını bildirdi.

El Arabiya'nın haberine göre, Kuveyt Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan  açıklamada, Kuveyt'in Suriye halkına karşı yapılanlara son vermek için önlemler  almak ve durumu gözden geçirmek amacıyla olağanüstü toplantı yapılması için üye  ülkelerle temasa geçeceği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, Hule'deki saldırı şiddetle kınanırken, Kuveyt'in  ayrıca bölgesel ve uluslararası seviyede temaslara geçerek "uluslararası  toplumdan kan dökülmesini durdurmak için sorumluluklarını üstlenmesini istediği"  kaydedildi.

ANNAN'IN YARDIMCISINA ENGEL

Öte yandan Arap Birliği, Annan'ın yardımcısı Nasır El Kidve'ye Şam'ı ziyaretine  izin verilmediğini bildirdi.

Arap Birliği'nden bir yetkili, Suriye'nin, Filistin'in eski Dışişleri  Bakanı Nasır El Kidve'ye izin vermemesinin kişisel olmadığını, Arap Birliği ile  muhatap olmamak için bu yönde bir karar aldığını açıkladığını söyledi.

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU MÜDAHELE  İSTEDİ

Öte yandan dün meydana gelen katliamın ardından ülkedeki en büyük silahlı muhalif grup olan Özgür Suriye Ordusu açıklama yaparak "Sivilleri korumak için uluslararası toplum müdahale etmezse, Annan Planı cehennemin dibine gidecek" dedi.

"KATLİAMIN SORUMLUSU TETİĞİ ÇEKENLER"

Annan ateşkes planını denetleyen BM  gözlemcilerin başında yer alan Norveçli General Robert Mood, Hula ilçesinde  gerçekleşen katliamla ilgili olarak, "Ben sorumluluğu tetiğe basıp ateş açanlara  yüklüyorum" dedi.

El Cezire televizyonuna telefonla bağlanan Mood, "katliamın sebebi ve  detayları şuana kadar belli değil, önemli olan bunları kim yapıyorsa bir an önce  durdurulmasıdır" ifadelerini kullandı.

"Hula'da öldürülenlerin isabet yerlerine bakarsak top mermisi ve yakın  mesafeden ateş açıldığı kesindir" diyen Mood, hala katliamın gerçekleştiği köyde  bilgi toplamaya çalıştıklarını söyledi.

Hula'da gerçekleşen öldürme olayıyla ilgili BM'ye rapor sunacaklarını  vurgulayan Mood, Suriyeli yetkililerin katliamla ilgili kurdukları komisyonla bir  ilişkilerinin olmadığını ve bağımsız bir şekilde çalıştıklarını ifade etti.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/05/2012 - 18:34
Bu muhaliflerin ordusu işidir, amaç dünyayi rejime karşı galayana getirmek, ne yazık ki bu muhaliflerin sözcüleri meydan okuyorlar. çocukların çıkarları için katil ediyorlar.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/05/2012 - 19:42
BU KATIYAM SURİYE'Yİ KİM KARIŞTIRMAK İÇİN DUĞMEYE BASTIYSA KESİNLİKLE ONUN İŞİDİR.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/05/2012 - 19:28
katliam edilmisler bazilarida esad i halen destekliyorlarya ona sasiyorum
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/05/2012 - 19:23
anladikta sorumlu tetigi cekenlerdir diye aciklama yapilmistir.peki tetigi cekenleri aciklamak bulmak cezalarini vermek kime duser konusacagina kani durdur cezalarini ver yakala ortaya cikar elbetteki tetigi cekenler sorumludurda senin hic sorumlulugun yokmu neden devletsin orada neden baskansin sen
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/05/2012 - 18:59
Küresel terörizmin oyuncağı Ozgur Suriye Ordusu adlı örgüt bitmek tükenmek bilmeyen terör saldırıyla dehşet saçıyor. Bunlar Suriye'ye ne demokrasi ne de özgürlük getirmezler
 ADnet  
Reklam için
Diğer Haberler
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.