Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Uzaydan bakıp uyardı: Dünya alarm veriyor

Hürriyet Planet
16 Mayıs 2012
Dünya alarm veriyor

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) yayımladığı "Yaşayan Gezegen 2012 Raporu", kaynakların sömürülmesi ve aşırı tüketim nedeniyle Dünya'nın "sağlık durumu"nun giderek kötüye gittiğine işaret etti.

Avrupa Uzay Ajansı için çalışan Hollandalı astronot Andre Kuipers, raporun kamuoyuna duyurulduğu toplantıda gösterilen videoda, "Uzaydan orman yangınlarını, hava kirliliğini, erozyonu görebiliyorsunuz" derken, Dünya'nın alarm verdiği uyarısında bulundu.

Söz konusu videonun, Dünya'nın yörüngesinde günde 16 tur atan Kuipers'in Uluslararası Uzay İstasyonu'na ikinci misyonu sırasında kaydedildiği belirtildi.

İnsanların, Dünya'nın yenileyebileceğinden daha fazla tüketmeyi sürdürdüğünü ortaya koyan raporda, zengin ve fakir ülkelerin "ekolojik ayak iz"leri arasındaki farkın giderek açıldığı ve bunun felakete neden olabileceği ifade edildi.

DÜNYA ALARM VERİYOR / FOTO ANALİZ

WWF Genel Direktörü Jim Leaper, "Rapor açık bir şekilde gösteriyor ki, halen daha baş aşağı gidiyoruz. Altında bir gezegen daha varmış gibi yaşıyoruz. Dünya'nın doğal kaynakları üzerindeki baskı artmaya devam ediyor. Şu an Dünya'nın yenileyebileceğinden yüzde 50 fazlasını tüketiyoruz ve biyolojik çeşitlilik azalmaya devam ediyor" dedi.

TÜRKİYE 68'İNCİ SIRADA

Rio de Janeiro'da gerçekleştirilecek 2012 BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı öncesi yayımlanan rapora göre, Dünya'yı en çok kirleten ülkelerin başında sırasıyla Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka, Belçika, ABD, Avustralya, Kanada, Hollanda ve İrlanda geliyor.

Rapor, insanların tüketim alışkanlıkları için kaç metreküp su ya da metrekare toprak parçasına ihtiyacı olduğunu gösteren "ekolojik ayak izi" sıralamasında, Türkiye'nin ise 68'inci sırada olduğunu söylüyor.

Rapora ilişkin görüşlerini dile getiren WWF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar, “Bu çalışma, gezegen üzerinde yarattığımız baskının boyutunu ve yaşamlarımızı mümkün kılan ormanlarımızın, nehirlerimizin, göllerimizin ve denizlerimizin sağlığında ortaya çıkan bozulmayı anlatıyor. Yaşayan Gezegen Endeksi’ndeki düşüşü tersine çevirmek için 'ekolojik ayak izi'nin gezegenin sınırlarına çekilmesi, tehlikeli iklim değişikliğinin önlenmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/05/2012 - 0:23
Ahmet Soylu'nun yorumunu neden begenmediniz? Son derece dogru soylemis. Lutfen aciklayin. Bu gezegenin en onemli sorunu, anormal hizla artan nufustur.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
16/05/2012 - 23:36
Korkunun ecele faydası olmaz,hep bana rab bana zihniyeti maalesef doğayıda yiyor.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
16/05/2012 - 21:38
Yenilenebilir enerji dışındaki kaynakların kullanımına hayır!
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
16/05/2012 - 20:24
Aynen dinazorlarda olduğu gibi gün gelecek bu gezegende hayat bitecek ve sıfırdan tekrar başlayacaktır.İnsanoğlu gezegeni sömürmektedir.Gün gelecek kıtlıklar olacak yiyecek sıkıntıları salgın hastalıklar olacaktır.Çare dünya nüfusunun azaltılması , dünyanın kaldırabileceği kadar insanın yaşaması.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
16/05/2012 - 20:21
Elektrikli arabalar bir an önce çoğaltılmalı , seri üretime geçilmelidir.Petrol ürünleriyle çalışan arabalar soluduğumuz oksijeni tüketmektedir.
 ADnet  
Reklam için
Diğer Haberler
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.