Teknoloji Haberleri, Son Dakika, Haberler

TEKNOLOJİ

  Pardus 2013 kullanıma sunuluyor

  25 Mart 2013 - 09:40Son Güncelleme : 25 Mart 2013 - 09:40

  TÜBİTAK öncülüğünde geliştirilen açık kaynaklıişletim sistemi Pardus'un 2013 sürümü kamu,ve özel sektörün kullanımına sunuluyor.

  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) öncülüğünde geliştirilen açık kaynaklı işletim sistemi Pardus'un 2013 sürümü yarın kamu, KOBİ ve özel sektörün kullanımına sunulacak. Yeni sürümle birlikte Pardus portal platformu ve çağrı merkezi de hizmete girecek.

  TÜBİTAK'tan yapılan açıklamaya göre, 2003 yılında hayatımıza giren Pardus işletim sistemi, şimdiye kadar 5 ana ve 2 kurumsal sürümüyle kullanıcılarıyla buluştu. TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde yürütülen Pardus projesi, kamu kurumlarıyla yakın çalışma ortamı oluşturulması amacıyla geçen yıl Ankara'daki TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) bünyesine taşındı.

  Kamu kurumları ve KOBİ'lerin güvenle kullanabileceği, yüksek performanslı, Türkçe destekli uygulamaların barındığı, sürekli güncel ve güvenli tutulan, düşük maliyetli, işlevsellik ve görselliğin ön planda olduğu bir işletim sistemi hedefleyen ULAKBİM, Pardus 2013 sürümünü tamamladı. 32 ve 64 bit mimarilerde paylaşılacak kararlı sürüm, kamu kurumları ve KOBİ'lere hitap ediyor.

  Yeni sürümde, ev kullanıcıları için de ihtiyaçlara cevap verebilecek çok sayıda yazılım bulunuyor. Ev kullanıcıları, kurumsal sürüm üzerine istedikleri uygulamaları ekleyerek özelleşmiş işletim sistemine sahip olabilecek.

  BUGÜN KULLANIMA SUNULUYOR

  TÜBİTAK ULAKBİM binasındaki basın toplantısının ardından Pardus'un 2013 sürümü, saat 12.00 itibariyle kullanıma sunulmuş olacak. Yeni sürümle birlikte portal platformu ve danışma hattı da hizmete girecek.

  Pardus portal, kamu ve özel kurumlarla birlikte ev kullanıcılarına yönelik sosyal bir platform oluşturma hedefiyle kuruldu. Portal sürekli yaşayan, güncel tutulan ve etkileşim içinde kullanıcılarıyla bütünleşecek.

  Haberler, duyurular, forum, blog, wiki gibi sosyal uygulamaların yanı sıra TÜBİTAK tarafından üretilen tüm belgeler, çağrı merkezine sorulan sorular ve cevapları, Linux dünyasına ilişkin haberler, yeni geliştirilen uygulamalar ve kullanımları, yardım belgeleri, TÜBİTAK tarafından Pardus özelinde geliştirilen uygulamalar ve yol haritaları da portal üzerinden paylaşılacak.

  Gelişmiş bir arama motoruyla desteklenen portal, başlangıçta minimum içerikle yayına başlayacak, zaman içerisinde geometrik büyüyen bilgi paylaşım platformu olacak.

  DANIŞMA HATTI DA HİZMETE GİRECEK

  Kamu kurumlarına Pardus ile ilgili destek ve çözüm sunulması amacıyla, “444 5 773 Pardus Danışma Hattı” da yeni sürümle birlikte hizmete başlayacak.
  Danışma hattına ulaşan öneri ve değerlendirmeler yazılım ve yönetim ekibiyle paylaşılacak. Cevaplanamayan istekler ve bilgiler ise portal üzerine aktarılacak ve portal arkasında çalışan uzman mühendisler tarafından cevaplanacak.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 4 Yorum }
  • Ersen   25.3.2013 13:27:21
   Pardus desteklenmesi gereken bir işletim sistemidir. Elbette ki bir Windows değildir ve profesyonel (iş amaçlı) kullandığınız her yazılımı Pardus üzerinde kullanamazsınız ama günlük işlerinizi halletmek ve tüm yazışmalarınızı yapmak için güvenli/hızlı ve sorunsuz bir işletim sistemidir.
  • Halit Sltn 25.3.2013 13:15:54
   umarım önceki sürümler gibi olmaz. kurumsalda kde masaüstü arayüzü olmamalı, mx400 ve 256MB ram pclerde çalışabilecek sistemler geliştirilmeli.Hafif , hızlı ve kullanışlı olmalı yoksa Centos'u geçemez.PDC, Mailserver ve Firewall oldumu içinde yemede cd-roma tak kullan.
  • KEMALEDDIN OZCELIK 25.3.2013 10:38:27
   Sayın :Ahmet Okuyan.Pardus işletim sistemi o dediğin ve istediğiniz her bir özelliği zaten ücretsiz sunuyor. Ekstra bir şeylere yapmasına gerek yok. Bu işin çözümü desteklemekle olacaktır. Evinize 2. işletim sistemi olarak pardusu kurup kurcalayarak alışmak gerek. Sonrada tavsiye etmek. saygılar.
  • Ahmet Okuyan 25.3.2013 10:09:55
   Pardus'un yaygınlaşması için İşletim Sistemi dışında yan ürünlerinin de çıkmasını öneriyorum. Mesela bir Internet Browser, bir Arama Motoru, Ofis Programları gibi.. Böylece insanlar önce Windows üzerinde çalışan uygulamalarıyla ısınmaya başlar. Ayrıca mobil işletim sistemi de şart.
  Sayfa Başı
  HaberlerSeyahatGezgindizifragmansömestrsömestr tatili ne zaman15 tatil ne zamanokullar ne zaman kapanacak