GAZİANTEP HABERLERİ NİZİP HABERLERİ

Özyurt: Teknik üniversiteye ihtiyaç var

DHA
05.03.2018 - 12:13Son Güncelleme :
DHA

NİZİP (Gaziantep), (DHA)- NİZİP Ticaret Odası (NTO) Başkanı Mehmet Özyurt, dünyada var olmanın buluşlar ve yenilikçi çalışmalarla mümkün olduğunu söyledi.

Özyurt, dünyaya birçok buluş kazandıran Türklerin torunlarının da bu alanda kendini ispat etmesi gerektiğini belirtti. Yıllarca farklı düşünen insanların 'icat çıkarma' gibi ifadelerle karşılaştığını vurgulayan Özyurt, şunları söyledi:
"İcat çıkarmayanın bittiği bir dünyada yaşıyoruz, artık icat çıkarma zamanıdır. Bunun için de üniversitelere özellikle de teknik üniversitelere büyük görevler düşmektedir. Ülkemizde teknik eğitim veren az sayıda üniversite bulunmaktadır, onlarda Türkiye’nin en iyi okulları olarak dikkat çekiyor."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gaziantep ziyaretinde “Gaziantep’e ikinci bir devlet üniversitesi yakışmaz mı?” ifadelerini anımsatan Özyurt, kapatılan Zirve Üniversitesinin yerine ikinci bir devlet üniversitesi kurulacağını, bunun da teknik eğitim veren bir üniversite olması gerektiğini kaydetti. Üniversitelerin Türkiye’nin ilerlemesine katkı sunduğunu belirten Özyurt, “Ancak bu aşamada ülkemizin daha çok teknik eğitim veren üniversiteye ihtiyacı vardır. Dünyada var olmak buluşlar ve yenilikçi çalışmalarla mümkündür. Bunun için de teknik üniversitelerin sayısını artırmak zorundayız. Gaziantep bu fırsatı eline geçirmişken iyi değerlendirmelidir. İkinci devlet üniversitesinin teknik eğitimler verecek bir okul olması için herkesin elini taşın altına koyması gerekmektedir. Sanayi ve üniversitenin iç içe olması ve daha çok birliktelik için de teknik üniversiteye ihtiyacımız var” diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Nizip haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Nizip haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Özyurt: Teknik üniversiteye ihtiyaç var haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı