Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Oy pusulaları yakıldı

  31 Mart 2009 - 10:22Son Güncelleme : 31 Mart 2009 - 10:34

  Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Mavikent beldesinde CHP'li aday Alim Güzelyürek, oy pusulalarının bir bölümünün yakıldığı iddiasıyla İlçe Seçim Kurulu ile jandarmaya başvurdu. Kıyasıya bir yarışın yaşandığı ve adayların birbirine çok yakın oy aldığı Adana'da ise çöp konteynerinde oy pusulaları ve tutanaklar bulundu.

  CHP Belediye Başkan adayı Güzelyürek, İlçe Seçim Kurulu ile jandarmaya başvurarak, Durali Yazıcı İlköğretim Okulu’ndaki oy pusulalarının bir bölümünün yakıldığını öne sürdü.


  İlköğretim okuluna gelen jandarma ekipleri, okulda sınıflardaki sobaların içinde ve okul çevresinde, yakıldığı öne sürülen oy pusulalarını aradı. Bu sıradabazı partililer de okul yakınlarında bulunan çöp konteynerlerini kontrol etti.


  CHP Mavikent Belediye Başkan adayı Alim Güzelyürek yaptığı açıklamada, Mavikent'te bir başka okuldan oy pusulalarının yakıldığı yönünde ihbar geldiğini belirtti.


  /images/100/0x0/55eafe46f018fbb8f8a40374Durumu jandarma ve İlçe Seçim Kuruluna bildirdiklerini ifade eden Güzelyürek, okula gittiklerinde oy pusulalarının bir kısmının yandığını gördüklerini, olayla ilgili jandarma tarafından tespit yapıldığını ifade etti.


  Yapılan aramalarda, belediye başkanlığına ait mavi renkli yanık oy pusulalarının ele geçirilmesi üzerine olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.


  Bu arada, AK Parti adayıyla arasında 22 oy fark bulunan CHP Belediye Başkan adayı Alim Güzelyürek'in başvurusu üzerine, İlçe Seçim Kurulu tarafından Mavikent beldesinde oy pusulalarının yeniden sayılmasına karar verilmişti.

  ADANA'DA ÇÖPTE OY PUSULASI ARANDI

  Yerel seçimlerde en çekişmeli yarışın görüldüğü ve adayların biribirine çok yakın oy aldığı Adana'da, 3 okuldaki çöp konteynerinde oy pusulaları ve tutanaklar bulundu. Seçimi 4 puan farkla kaybeden CHP adayı Ümit Özgümüş, bu konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

  /images/100/0x0/55eafe46f018fbb8f8a40376Denizli Mahallesi'ndeki Ahmet Cevdet Çamurdan İlköğretim Okulu bahçesinde top oynayan çocuklar, topun düştüğü çöp koyteynerinde oy pusulası ve zarf görünce durumu ailelerine bildirdi. Yırtılmış oy pusulalarını görenler parti yetkililerine haber verdi. Bunun üzerine CHP'nin Büyükşehir adayı Ümit Özgümüş ile DTP Seyhan İlçe Başkan Yardımcısı Osman Güven, çocukların topladığı oy pusulaları, zarf ve tutanakları polise teslim etti.

  Olayın duyulması üzerine bir grup DTP’li okul önünde toplanıp protesto gösterisi yaptı. DTP'li Osman Güven, Ahmet Cevdet Çamurdan, Barbaros ve Orhan Gazi İlköğretim okullarındaki çöp koyteynerlerinde çok sayıda oy pusulası ve zarf bulunduğunu iddia etti. DTP ve AKP'ye ait mühürlenmiş oy pusulaları olduğunu savunan Güven, “Bu tablo seçime şaibe karıştığının göstergesidir. Bu şekilde yüzlerce oyumuz çöpe atılmıştır. Çöpe atılan oy tutanaklarında hep DTP'nin oyları birinci. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız” dedi. Seçimi kaybeden CHP adayı Ümit Özgümüş de, Denizli Şehit Rüştü Bayram Polis Merkezi'ne giderek, konu hakkında bilgi aldı. Seçimin şaibeli olduğunu düşündüklerini belirten Özgümüş, “Gece yarısına kadar oylarımız önde giderken bir anda durdu. Nasıl durduğu konusunu araştırmaya çalışırken, Denizli Mahallesi'nde çöpün içerisinde birçok oy pusulası ve tutanak bulundu. Onları alıp karakola getirdik. Tutanakları teslim edeceğiz ve konuyu adli makamlara taşıyacağız” diye konuştu.

  Daha sonra bir grup okullardaki çöp konteynerlerini bahçeye döküp, başka oy pusulası ve zarfları aradı. Partililer, çöpten buldukları seçim belgelerini polise teslim etti.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 57 Yorum }
  • sercan esen 31.3.2009 15:52:14
   AYNI ŞAİBE MARDİN İÇİN DE GEÇERLİ.
  • arman karagözoğlu 31.3.2009 14:33:51
   seçimlere şaibe karıştığı çok açık ve ortada en kısa zamanda bu olaydan sorumlu olanlar cezalandırılmalıdır.insanları oy vermeleri için memleketlerine çağırıyorsunuz sonrada verdiğimiz oylar çalınıp yakılıyor ne anladım ben bu işten o zaman?
  • mehmet öktem 31.3.2009 14:32:21
   aylin bostanci hanimefendi,önce haberi dogru okuyup anlamanizi tavsiye ederim,cöpteki oy pusulalari akp ve dtp ye verilmis oy pusulalari.hemen dine saldirmak icin bir bahane üretmeyin,saygilar.
  • Çetin Haspişiren 31.3.2009 14:31:55
   MİLLETİ ALLAH İLE KANDIRANLARDAN HERŞEY BEKLENİR...
  • funda uyanık 31.3.2009 14:30:25
   bu seçim artık güvenilirliğini yitirmiştir. başka bir ülkede olsaydı bu kadar kargaşa yetkililer istifa eder, seçim de iptal edilirdi.
  • hüseyin akkoyun 31.3.2009 14:10:23
   2007 seciminde sistemi türkiyeye getiren sirket daha önce yunanistanda secim sonuclarına hile karıstırdıgı icin bir cok bölgede iptal edilmesine sebeb olmustu bu yüzden hic bir avrupa ülkesi bu sirkete secim yaptırmıyor.2009 seciminde 1 saatta sonucu belli olan secimler 2009 da 8 saatte belli olmuyo
  Sayfa Başı
  Haberlerkırgın çiçekler yeni bölümkırgın çiçekler 63. bölümno 309no 309 yeni bölümno 309 25. bölümno 309 fragmanKısmetse Olur