ANTALYA HABERLERİ

OSB'nin hedefi teknolojiyi geliştirmek

DHA
02.05.2017 - 12:22Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müteşebbis Heyeti, kurulması planlanan Teknoloji Geliştirme Bölgesi için teknik altyapıyla ilgili araştırma yapmak için Fransa'nın Nice kentindeki Sophia Antipolis Teknokenti'ne inceleme gezisi düzenledi.

OSB Müteşebbis Heyeti, yeni veya ileri teknolojide ürün üretmek isteyen girişimcilere önemli imkanlar sağlayacak Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ni Antalya sanayisine kazandırmak için çalışmalarına başladı. Heyet ilk olarak doğru uygulamaları yerinde görmek ve teknik altyapıyla ilgili araştırma yapmak için Avrupa'nın silikon vadisi sayılan Fransa'nın Nice kentindeki Sophia Antipolis Teknokenti'ne inceleme gezisi düzenledi. Sophia Antipolis Vakfı Başkanı Philippe Mariani ev sahipliğindeki ziyarette heyet üyelerine, teknokentin gelişimini anlatan sunum yapıldı, altyapı ve süreç işleyişi hakkında bilgiler verildi. Antalyalı sanayiciler 4 gün süren gezi kapsamında Schneider Electric fabrikasında da incelemelerde bulundu.

HIZLI VE DOĞRU ADIMLAR ATMALIYIZ

Dünya ile rekabet edebilir ve hızla değişen ihtiyaçlara cevap verebilir hale gelmenin teknolojiye yapılan yatırımla sağlanacağına dikkati çeken OSB Başkanı Ali Bahar, “Yapılan araştırmalar firmalarımızı günün koşullarına entegre etmememiz halinde en fazla 15 yıl ömrümüzün kaldığını gösteriyor. Yani teknolojik anlamda yerimizde sayarsak 15 yıl sonra bu fabrikaların hiç biri olmayacak. Bu realiteyle yüzleşmemek için hızlı ve doğru adımlar atmalıyız" dedi.

BAŞARIYA GİDEN YOL

Bu kapsamda atılacak ilk adımın üniversite-sanayi iş birliği olduğunu anlatan Bahar, şunları söyledi:

"Teknoloji Geliştirme Bölgesi, yeni veya ileri teknolojide mal ve hizmet üretmek isteyen girişimcilerin, araştırmacı ve akademisyenlerin sınaî ve ticari faaliyetlerini üniversitelerin yanında veya yakınında yürütebilmelerine ve bu üniversitelerden yararlanabilmelerine imkan vermek için kurulmuş akademik, sosyal ve kültürel sitelerdir. Üniversitelerimiz mezun verme misyonunda uzaklaştırılır, sanayinin beklenti ve ihtiyaçlarına cevap veren teknolojileri üretmeye yoğunlaşırsa, başarıya giden yolun ana güzergahı çizilmiş olur."

REDÜKSİYON OLMAYA HAZIRIZ

Ali Bahar, OSB olarak üniversite-sanayi iş birliğinde redüksiyon olmaya hazır olduklarını vurguladı. Bahar, “Teknolojide ve üretimde çağın gerisinde kalmamamız için üniversitelerimiz ile sanayi kuruluşlarımızın ivedilikle ortak bir çalışma ortamında buluşması gerekiyor. İki farklı çapta borunun birleşmesini sağlayan parçaya redüksiyon denir. Bakıldığında küçük bir parçadır ancak hayati öneme sahiptir. OSB olarak üniversite-sanayi arasında redüksiyon olmaya hazırız ve bu kapsamda kurmayı planladığımız Teknoloji Geliştirme Bölgesini ülkemize kazandırmaya kararlıyız" dedi.

DOĞRU TESPİT DOĞRU BAŞLANGIÇ

İnceleme gezisinin Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ne ışık tuttuğunu söyleyen Bahar, “Müteşebbis heyetimiz, OSB'nin en önemli karar organıdır. Bu inceleme, bizlere faydalı bilgilerle birlikte ve deneyim elde etmemizi sağladı. Doğru bir tespit yapamazsanız doğru bir başlangıç da yapamazsınız. O nedenle doğru uygulamaları yerinde görüp daha da geliştirerek sanayicimizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden OSB'nin hedefi teknolojiyi geliştirmek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mayıs 2017 tarihinde saat 12 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça OSB'nin hedefi teknolojiyi geliştirmek haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:54
  • Guneş
   07:33
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:36
  • Akşam
   17:54
  • Yatsı
   19:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı