ANTALYA HABERLERİ

Öğretmenin konuşmasına üç ceza

DHA
08.05.2017 - 11:51Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANTALYA

DHA

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Muratpaşa Türk Telekom Anadolu Lisesi'nde görev yapan coğrafya öğretmeni Mehmet Aydın'a, “Öğretmenler, öğretmenler odasında siyasi konuşmalar yapabilir" dediği iddiasıyla 'uyarma', "Milli Eğitim Bakanlığı gizli kapaklı işler çeviriyor" dediği iddiasıyla da 3'te 1 oranında maaştan kesme cezası verildi. Aydın, görevinden de alınarak başka bir okula gönderildi.

Muratpaşa Türk Telekom Anadolu Lisesi'nde görev yapan coğrafya öğretmeni ve aynı zamanda Eğitim İş Antalya Şube yönetim kurulu üyesi de olan Mehmet Aydın hakkında, 7 Ocak 2016 tarihinde öğretmenler odasında yapılan toplantıda “Milli Eğitim Bakanlığı gizli kapaklı işler çeviriyor, öğretmenler, öğretmenler odasında siyasi konuşmalar yapabilir" dediği iddiasıyla soruşturma açıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce açılan soruşturma sonunda Aydın'a, “Öğretmenler, öğretmenler odasında siyasi konuşmalar yapabilir" dediği gerekçesiyle 'uyarma' cezası verilirken, aynı konuşmada söylendiği öne sürülen “Milli Eğitim Bakanlığı gizli kapaklı işler çeviriyor" cümlesi için de ikinci bir ceza işlem uygulandı. Aydın'a bu cümleden dolayı da üçte bir oranında maaştan kesme cezası verildi. Aydın ayrıca Türk Telekom Anadolu Lisesi'ndeki görevinden alınarak, Kepez Prof. Dr. Tuğgeneral Cevdet Demirkol- Ayhan Demirkol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne gönderildi.

CEZALARA İTİRAZ ETTİ

Öğretmen Aydın, hakkında verilen cezalarla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu Başkanlığı'na itirazda bulundu. İtirazda, bir konuşmadaki iki ayrı cümleden ayrı ayrı ceza uygulanmasının genelge hükümlerine aykırı olduğu belirtildi. İtirazında, hakkındaki cezanın, disiplin cezasının gerekçesi olduğu belirtilen maddi olaylarla örtüşmediğini de belirten Aydın, öğretmenler odasındaki toplantıda iddia edilen konuşmayı yapmadığını kaydetti. Aydın itirazında, “Konuşmamda asıl vurgulanan şey çalışma ortamında huzurun önemli olduğudur. Okuldaki huzur ortamının eğitim açısından önemli olduğunun bilincinde olan ve bu konudaki endişelerini dile getiren kişiye, aynı soruşturma nedeniyle 'Okuldaki huzur ve güven ortamını bozduğundan' bahisle görev yeri değişikliği teklifi yapılmış olduğunu dikkatinize sunmaktayım. Tarafıma disiplin cezası uygulanmasının nedeni olduğu belirtilen iddiaların disiplin suçunu oluşturmadığı açıktır. Toplantıda yaptığım konuşmalar demokratik bir ülkede Anayasal bir hakkın 'ifade özgürlüğünün' kullanılması olduğu sabittir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Öğretmenin konuşmasına üç ceza hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Mayıs 2017 tarihinde saat 11 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Öğretmenin konuşmasına üç ceza haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:28
  • Guneş
   07:03
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:57
  • Akşam
   18:22
  • Yatsı
   19:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı