ANTALYA HABERLERİ ELMALI HABERLERİ

Öğrencilerden güneş paneli yıkama robotu

DHA
05.06.2018 - 10:39Son Güncelleme :
DHA

 

Adem DURMAZ/ELMALI, (DHA) - AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO) öğrencileri güneş paneli yıkama robotu yaptı.

Elmalı MYO öğretim görevlisi Halil Ertaş rehberliğinde Sistem Analizi ve Tasarım çalışmaları kapsamında öğrenciler güneş paneli temizleme robotu yaptı. Robotun son yıllarda hızla artan güneşten elektrik üretimi yapılan panellerde büyük iş kolaylığı sağladığı belirtildi.

Halil Ertaş, "Son yıllarda hem Elmalı hem de diğer bazı bölgelerde güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üretimi çalışmaları yoğunlaşmış durumda. Bu amaçla kurulan üretim tesislerine 'güneş tarlası' da denilmektedir. Kullanılan güneş panelleri yağmur, rüzgar ve çevresel etmenlerle kirlenmektedir. Panellerin kirlenmesiyle üretilen elektrik miktarında azalma meydana gelebiliyor. Panellerin temizlenmesi ise büyük iş gücü gerektiriyor. Güneş panellerinin verimliliklerini arttırmak için bir yıkama robotu tasarladık. Güneş paneli yüzey temizleme robotu tamamen öğrencilerimiz tarafından yapıldı. Yapılan bu robotun daha da geliştirilmesi mümkündür. Minimum enerji harcayarak yüzlerce metrekare panel yüzeyinin temizlenmesi düşünüldüğünde bu çalışma önem arz etmektedir" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Elmalı haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Elmalı haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Öğrencilerden güneş paneli yıkama robotu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı