ANKARA HABERLERİ

Obezite cerrahisinden sonra hamilelikte 5 önemli kural

DHA
10.05.2017 - 10:14Son Güncelleme :
DHA

Adem YAZICI / ANKARA, (DHA)- OBEZİTE cerrahisi uygulanmış anne adaylarının çoğunlukla çok beklemek istemeyip, hemen çocuk sahibi olma arzusu içine girdikleri belirtildi. Uzmanlar, ameliyattan sonra ideal bekleme süresinin 12-18 ay olduğunu, bu süreyi dolduran anne adaylarının hamile kalabilecekleri belirtildi. 
Kilo kaybı ameliyatını takiben oluşan gebeliklerin anne ve çocuk için obez gebeliklerden daha güvenli olduğu kaydedildi. Ancak obezite ameliyatı sonrası 5 önemli konuya mutlaka dikkat edilmesi gerektiği kaydedildi. BariatrikLab Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi'nden Prof. Dr. Halil Coşkun ile birlikte çalışmalar yürüten Bariatrik Diyetisyen Nida Yıldız, obezite cerrahisi sonrası gebelik düşünen veya gebe kalanların dikkat etmesi gereken beş önemli konuya dikkat çekti, şu uyarılarda bulundu:
" MUTLAKA TAKİP ALTINDA OLUN
Obezite cerrahisi gebe kalma ihtimalinizi arttırabilir. Obeziteye bağlı gebe kalma problemi olan kadınların ameliyat sonrasında gebe kalma ihtimali artar. Ameliyat sonrasında gebelik düşünüyorsanız mutlaka doktor ve bariatrik diyetisyen takibi altında olunuz.
AMELİYAT SONRASI 18 AY
Obezite cerrahisi sonrasında sağlıklı gebelik için, doktor kontrolünde 12-18 ay beklemek en doğrusudur. Kaybedilen kilolar bu dönemden sonra daha sabit hale gelir. Obezite cerrahisi sonrasında vücudunuz potansiyel stresli bir durumdan geçer ve beslenmenizde ciddi bir şekilde değişiklik olduğu için bebeğinizin büyümesinde sorun teşkil edebilir. O nedenle kilo kaybınızın hızlı olduğu dönemde gebelikten kaçınılmalı ve operasyondan 12-18 ay sonra doktorunuza danışarak gebelik planı yapmalısınız.
 BESİN ALIMINIZ SON DERECE ÖNEMLİ!
Ameliyat sonrasındaki dönemde birçok kadında gebelik süresince besin yetersizliği sorunu olabilir. Özellikle B12, demir, kalsiyum ve D vitamini eksikliği yaygın olarak görülebilir. Gebelikten kaynaklı mide bulantısı besin alımını daha da zorlaştıracaktır. Sabah mide bulantısı iştihanızı tamamen kesiyor ve besin alımınızı etkiliyorsa doktorunuzla iletişim halinde olunuz. Kendiniz ve bebeğiniz için yeterli besin almadığınızı düşünüyorsanız mutlaka bariatrik diyetisyenden destek alınız. Kadın doğum doktorunuz, obezite cerrahınız ve bariatrik diyetisyeninizin takibinde çok rahat bir gebelik geçirebilirsiniz.
VÜCUTTAKİ OLASI DEĞİŞİKLİKLER
Ameliyat sonrasında gebelik kadınlar için en büyük duygusal değişimlerden biridir ve yeni beden imajı algısı ortaya çıkar. Obezite cerrahisi olmuş çoğu bayan kilo alımını psikolojik olarak zor kabul eder. Operasyon sonrası doktor kontrolünde gebe kalmış bayanlar, bu özel durumu 'evet, şimdi kilo alma zamanı' şeklinde düşünmemelidirler. Vücut değişiklikleri olacaktır fakat bu durumun getirebileceği psikolojik farklılıklar için konusunda uzman psikiyatr/psikolog ile iletişim halinde olmalıdırlar.
BEKLENEN GÜN VE DOĞUM ŞEKLİ
Obezite cerrahisi sonrası gebe kalan kadınların sezaryen olma olasılığı daha yüksek. Bu durum herkes için geçerli değildir bu yüzden en doğru kararı kadın doğum doktorunuz verecektir. Gebelik süresince doktor ve bariatrik diyetisyen kontrolünde kilo kontrolünde kalmak ve düzenli egzersiz yapmak sezaryen olma olasılığınızı azaltabilmektedir.
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Obezite cerrahisinden sonra hamilelikte 5 önemli kural hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mayıs 2017 tarihinde saat 10 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Obezite cerrahisinden sonra hamilelikte 5 önemli kural haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı