Obama'dan 24 Nisan açıklaması

24 Nisan 2012 - 15:39Son Güncelleme : 24 Nisan 2012 - 17:16

ABD Başkanı Barack Obama, Ermeniler tarafından "soykırım" olarak anılan 1915 olaylarının 97'nci yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, geçen yıl olduğu gibi "Büyük Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı. Obama'nın bu tercihi, önceki yıllarda yaptığı açıklamalarda olduğu gibi "soykırım" demesini bekleyen Ermeni diasporasını hayal kırıklığına uğrattı.

Obama’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Bugün, 20. yüzyılın en kötü mezalimlerinden biri olan Meds Yeghern'i (Büyük Felaket) anıyoruz. Bunu yaparak, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde acımasızca katledilen ya da ölüm yürüyüşüne zorlanan 1.5 milyon Ermeni’nin anısını onurlandırıyoruz. Biz, 97 yıl önce kelimelerle tarif edilemez acıları dile getirirken, dünya genelinde ve Amerika'da aynısını yapan milyonlara katılıyoruz.  Söz ve eylemlerimiz yoluyla yükümlülüğümüz, ölenlerin hatıralarının ateşini parlak tutmak ve tarihin bu kara fasıllarının bir daha asla tekrarlanmamasının sağlanmak yönünde.

1915 yılında neler olduğuna dair kendi görüşlerimi tutarlı şekilde ifade ettim. Buna dair görüşüm değişmedi. Gerçeklerin tam, samimi ve adil biçimde kabul edilmesi hepimizin çıkarına. Geleceğe ilerlemek, geçmişin gerçekleriyle hesaplaşmadan yapılamaz. ABD, bunu tarihimizde birçok kez yaptı ve bunu yaptığımız için daha güçlü olduğumuza inanıyorum. Bazı bireyler zaten ileriye dönük bu cesur adımı attılar. Bu yolu seçen Ermeni ve Türkleri kutluyoruz ve birçoğunun daha benimkinin yanı sıra hükümetlerinin desteğini alarak bu yolu seçeceğini umuyoruz.

Hayatlarını kaybedenler tekrar geri dönemeyecek olsa da Ermeni halkının mirası zaferlerinden biri. Sizin inancınız, cesaretiniz ve gücünüz dünya genelinde canlı topluluklar oluşturarak hayatta kalmanızı ve zenginleşmenizi sağladı. Yılmadan, mirasınızı nesilden nesle geçirerek korudunuz. Ermeni-Amerikalılar, ABD'nin canlılığına birçok katkıda bulunurken, Ermenistan'ın da demokratik, barışçıl ve zengin bir geleceği için çok önemli yatırımlar yaptı. ABD, bıraktığınız mirastan gurur duyuyor ve sizin katkılarınız yaklaşık bir yüzyıl önce anlamsızca acı çeken ve hayatını kaybedenlerin anılarını onurlandırıyor. Bu önemli anma gününde, Meds Yeghern'in (Büyük Felaket) karanlığını hatırlama ve Ermeni halkına daha parlak bir gelecek sunulmasına bağlılık göstermede tüm Ermenilerle yan yana duruyoruz."

TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kamerun Dışişleri Bakanı Pierre Moukoko Mbonjo ile Ankara'da düzenlediği ortak basın toplantısında, Obama'nın 24 Nisan açıklamasıyla ilgili bir soru üzerine, "23 Nisan ile 24 Nisan'ın bizim için gün olarak bir özel farkı yok. 23 Nisan ulusal egemenlik bayramınızı da kutluyorum bu vesileyle. 24 Nisan'a bu derece önem atfetmeniz de doğru değil. Yarın da 25 Nisan hayırlı olsun" dedi.

DİASPORA ÖFKELİ
Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), ABD Başkanı Obama'yı "ihanetle" suçladı.

ANCA, yaptığı yazılı açıklamada, Obama'nın, Ermenilerin 1915 yılı olaylarını anma günü olarak kabul ettikleri 24 Nisan'a dair açıklamasına sert tepki gösterdi.

Obama'yı, "Ermeni soykırımı"nı tanıma yönündeki sözüne "ihanet" etmekle suçlayan ANCA, "Obama'nın yine üstü kapalı bir dil kullandığını ve söz jimnastiği yaptığı"nı savundu. Açıklamada ayrıca, "Obama, bugün Türkiye'ye teslimiyetini tamamladı" ifadesi kullanıldı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 57 Yorum }
 • Burak Er 24.4.2012 22:28:09
  Ermeni komiteleri 24 Nisan 1915 tarihinde kapatılarak, yöneticilerinden 2345 kişi devlet aleyhine faaliyette bulunmak suçundan tutuklanmıştı.Ermenilerin her yıl andıkları 24 Nisan, işte bu 2345 komitecinin tutuklandığı tarihtir ve tehcirle (göç) alakalı değildir.
 • Aslan Asker Schwejk 24.4.2012 21:40:03
  Hayaller pesinde kosmayan, hayal kirikligina ugramaz.
 • Can Çiler 24.4.2012 21:34:14
  EMPERYALİST DEVLETLER TARİH BOYUNCA BİZİM GİBİ ÜLKELERLE OYNARLAR.ERMENİSTAN A DA ŞİRİN BİZE DE ŞİRİN GÖRÜNME ÇABASI.NE ŞİŞ YANSIN NE KEBAP.BİZ DE ŞUNU DEDİ BUNU DEMEDİ DİYE YILLARDIR AYNI HİKAYEYİ DİNLİYORUZ.FARKLI BİR SÖZ DUYANINIZ VAR MI?
 • Hamza Çokkaya 24.4.2012 21:33:32
  Alpergnc, öğrenmek istiyorum, şunları da bir cevaplayıver: Ermeniler'in görgü tanıkları yalancı mıdır? Ermeniler'in elindeki belgeler sahte midir? Türk tarihçilerden soykırım vardır diyen yok mudur? Senin gibi iddiacı kişilikleri düşünmeye, sorgulamaya, tartışmaya ikna etmek mümkün müdür?..
 • BEDII TUMSA 24.4.2012 21:27:38
  HIRISTIYAN VE MUSEVI CEMAATLERI MUSLUMUNLARA KARSI ISLENEN BUTUN SUCLARI YOK KABUL EDEN AMA KENDILERINE OLAN EN KUCUK SEYI OLDUGUNDAN COK FAZLA IMIS GIBI ABARTAN BIR ANLAYISA SAHIPTIRLER.O YILLARDA CANICE VE HUNHARCA KATLEDILEN,ISKENCE EDILIP ÖLDURULEN YUZBINLERCE TURKUN ADINI BILE ANMADAN GECERLER!
 • Aliekber LGHT 24.4.2012 21:11:33
  Hem Türk tarafından hem de ermeni tarafından oy alma çabasında...
Sayfa Başı
HaberlergjogvAğvasapancakandırasonbaharistanbulda sonbaharsonbaharda istanbul