GAZİANTEP HABERLERİ

NTO’da; 'İmar Barışı' toplantısı

DHA
29.06.2018 - 09:53Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - NİZİP Ticaret Odası (NTO) ve Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Nizip Şubesi işbirliği ile 'İmar Barışı Yasası' bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Nizip Ticaret Odası Meclis Toplantı Salonunda geniş katılım ile başlayan toplantıya Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Mahmut Polat, Meclis üyesi Ersin Özdemir, TÜMSİAD Şube Başkanı Orhan Budak ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü uzmanları katıldı.

Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Nizip Şubesi Başkanı Orhan Budak, “Bizim amacımız uygulamaya giren İmar Barışı Yasası hakkında halkımızı en doğru bir şekilde bilgilendirmek ve maksimum derecede faydalanmalarını sağlamaktır" dedi.

İmar Barışı ile Türkiye genelinde yaklaşık 13 Milyon yapının imar ve ruhsat sıkıntısının son bulunmasını beklendiğini belirten Orhan Budak, "Çevre ve Şehircilik ile Maliye Bakanlıkları tarafından hazırlanan, "Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar" başlıklı tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Tebliğ, Yapı Kayıt Belgesi müracaatı, bu belgenin bedelinin hesaplanması ve ödenmesi, belge verilen Hazineye ait taşınmazların satışı, Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmeyecek yapılar ile bu belgenin düzenlenmesi safhasında yalan beyanda bulunanlar hakkında yapılacak işlemlere ilişkin hususları kapsamaktadır. Buna kanuna göre, Yapı Kayıt Belgesi 31 Aralık 2017'den önce yapılmış yapılar için verilecektir. Belge için müracaatlar 31 Ekim 2018'e kadar yapılacak olup belge bedeli ise 31 Aralık 2018'e kadar ödenebilecektir. Bu yasa izinsiz olan yapılar için önemli bir fırsattır" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü uzmanları tarafından katılımcılara bilgilendirme sunumu yapıldı.

Soruların cevaplanması ile son bulan toplantıya, mimarlar, inşaat mühendisleri ve çok sayıda Nizip Ticaret Odası üyesi de katıldı.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde NTO’da; 'İmar Barışı' toplantısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı