İSTANBUL HABERLERİ

Nişantaşı Üniversitesi baraj altında kalan öğrenciler için yetenek bölümlerine hazırlığın kapısını açtı

DHA
29.03.2017 - 17:39Son Güncelleme :
DHA

İSTANBUL (DHA) - 2017 YGS’ye giren 2 milyon 162 bin 895 adayın heyecanla beklediği sınav sonuçları açıklandı. Sınava giren adayların yüzde 70.91’ i LYS’lere girmeye hak kazandı. 350 bine yakın aday ise 150-180 puan aralığında kaldı. LYS’ye katılamayacak olan bu adaylar Önlisans bölümlerini, açıköğretim bölümlerini ve yetenek sınavıyla öğrenci alan 4 yıllık lisans bölümlerini tercih edebilecekler. 

Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil 2017 YGS’ yi şöyle yorumladı: “2017 YGS sonrası beklenen bir durum ile karşı karşıyayız. Matematik testinin zorlayıcı oluşu tüm testlerin Türkiye ortalamasını ve sınav sonuçlarını olumsuz etkiledi. Öğrencilerin yoğunlukla yer aldığı sınav puanı 300 puan ve altı oldu. Geçen yıl aynı netlerdeki öğrenci bu yıl ki puanın yaklaşık 60 puan üstünü almıştı. Bu durum LYS sonrası puanlara yansıyacak ve okul puanlarında geçen yıla göre ciddi düşüşler olacak. 2017 YGS’nin sonuçları ile geçen yılların sonuçları karşılaştırıldığında LYS’ ye katılabilecek öğrenci sayısında ciddi azalma olduğunu görmekteyiz. Meslek Lisesi mezunu öğrencilerinin sınavsız geçiş hakkının kaldırılmasıyla 150-180 puanı arasında kalan 350 bine yakın öğrenci için doğru tercih ve kariyer danışmanlığı daha da önem kazandı."

LYS’ YE KATILAMAYACAK OLAN ÖĞRENCİLER NE YAPABİLİRLER?

Çok fazla bilgi kirliliğinin olduğunu söyleyen Kösegil sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu dönem çok fazla bilgi kirliliğinin olduğu bir dönem. Gerek aileler gerekse öğrenciler sağlıklı ve doğru bilgilere ulaşmakta güçlük çekiyorlar. Aslında öğrencilerin bulundukları puan diliminde tercih ve yerleştirme hakları varken bunları öğrenemiyorlar. Biz Nişantaşı Üniversitesi olarak tüm uzmanlarımızla gerek sosyal ağlar üzerinden gerekse kampüslerimizde ücretsiz tercih ve kariyerdanışmanlığı yapmaktayız. Danışmanlığımız sırasında öğrencilerin en çok merak ettiği soru 180 puanın altında kalan öğrencinin ön lisans bölümleri dışında 4 yıllık bir bölümü tercih edip edemeyeceği? Öğrenciler bilmeli ki yetenek sınavı ile öğrenci alan 4 yıllık lisans bölümlerine başvuru yapılabilmesi için 150 puan ve üzeri almak yeterli. Öğrencinin bölüme ilgi duyması ve yeteneği olması ile birlikte yetenek sınavları özel olarak hazırlanılması gereken sınavlar."

"4 FARKLI LİSANS BÖLÜMÜNE YETENEK SINAVI İLE ÖĞRENCİ ALINACAK"

2017-2018 akademik yılında4 farklı lisans bölümüne yetenek sınavı ile öğrenci alınacağını söyleyen Kösegil sözlerini şöyle noktaladı:

"Nişantaşı Üniversitesi öğrencinin her anında yanında olan bir vakıf üniversitesi. Üniversitemiz 2017-2018 akademik yılında eğitim görmek üzere 4 farklı lisans bölümüne yetenek sınavı ile öğrenci alacak. Grafik Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı, Müzik, Sahne ve Gösteri Sanatlarıbölümlerine yerleşmeyi isteyen öğrencileri üniversitemizde ücretsiz kurslarla bu bölümlere hazırlayacağız. Bu sayede öğrencileryetenek sınavlarına doğru ve verimli bir şekilde hazırlanacak. Yetenek sınavlarına hazırlık kursları Nişantaşı Üniversitesi Sadabad Kampüsünde yapılacak. Bu hazırlık sonunda yetenek sınavına katılacak olan öğrenciler içinde başarılı olanlar istedikleri bölümde okuyabilecekler. Başvuru için YGS puanlarının en az birinden 150 puan ve üzeri almak yeterli. Başvurular 30 Nisan 2017 tarihine kadar devam edecek.”

(FOTOĞRAFLI)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Nişantaşı Üniversitesi baraj altında kalan öğrenciler için yetenek bölümlerine hazırlığın kapısını açtı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 17 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nişantaşı Üniversitesi baraj altında kalan öğrenciler için yetenek bölümlerine hazırlığın kapısını açtı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı