Dünya Haberleri

  NATO desteği artacak

  Deniz ZEYREK/ ANKARA
  21.04.2016 - 20:50 | Son Güncelleme:

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşmeler yaptığı Ankara ziyaretinde sadece Hürriyet’e röportaj verdi. Stoltenberg, Türkiye’deki muhataplarının Türkiye sınırında Suriye üzerinde bir uçuşa yasak bölge ilan edilmesi talebini gündeme getirdiğine dikkat çekti ve “NATO doğrudan meselenin içinde değil” dedi. Stoltenberg, Kilis başta olmak üzere sınır bölgesinde yaşanan gerilim için Türkiye’ye desteği artıracaklarını anlattı.

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, kritik Varşova Zirvesi öncesinde Türkiye’ye önemli bir ziyarette bulunduğu Ankara’da Hürriyet’e de röportaj verdi. Bugün Çeşme’ye gitmesi ve Ege’de kaçak geçişlere karşı operasyon yürüten NATO filosunun amiral gemisine geçmesi beklenen Stoltenberg, özetle şu mesajları verdi:

  GEMİLERİMİZ LİMAN ZİYARETİNDE

  Türkiye IŞİD’in hedefi oluyor. Musul’da askeri birliğe, Kilis’te yerleşim yerlerine saldırılar oldu. NATO olarak bu konuda nasıl bir destek sağlayacak?

  Türkiye’ye zaten farklı askeri yöntemlerle yardım ediyoruz. Türk hava sahasında olanlarla ilgili daha iyi bir resim alabilmek ve gözlem yapabilmek için AWACS uçaklarımız var. Tabii ki bu Türkiye için çok önemli. İspanya’nın sağladığı Patriot sisteminin konuşlandırılması sayesinde Türk hava savunması güçlendirilmiş oldu. Türk hava sahasının daha da güçlendirilmesi için NATO gemilerinin liman ziyaretleri yapması ve varlığımızı daha da artırmaya dönük imkanları da düşünüyoruz.

  Kilis’e dönük saldırıları Sayın Erdoğan ile görüştünüz mü?

  Başbakan, dışişleri ve savunma bakanları ile yaptığım görüşmelerde, Türkiye’ye dönük son saldırılar ve tehditler konusunda bilgi verdiler. Biz de tabii ki Türkiye’nin cephe hattında bir ülke olması nedeniyle karşı karşıya kaldığı meydan okumaları yakından takip ediyoruz. Daha fazlasını yapmanın yollarına da bakıyoruz.

  Türkiye’nin 24 Kasım’da Rus uçağını düşürmesinin ardından yaşanan gerginlik ve Türk savaş uçaklarının Suriye üzerinde uçmaması konularını da ele aldınız mı? Türk savaş uçakları ne zaman uçmaya başlayabilir?

  Bu konuyu spesifik şekilde ele almadık. Ancak tüm NATO ülkeleri, IŞİD’e karşı yürütülen mücadeleyi desteklemekte ve bunu farklı şekillerle yapmaktadırlar. ABD, Fransa ve Birleşik Krallık, IŞİD’e karşı hava saldırıları gerçekleştirmekte. Diğer birçokları ise IŞİD’e karşı savaşan Peşmerge ve diğer güçlere eğitim sağlamakta. NATO da IŞİD’e karşı mücadele kapasitesini artırmaları için Irak güçlerine eğitim vermeye başladı... IŞİD’i zayıflatmak ve yok etmek için İncirlik hava üssü gibi çok kritik bir altyapıyı kullandıran ve koalisyona farklı destekler sunan Türkiye, çok kilit bir rol oynuyor. Türkiye’nin IŞİD’le mücadeleki güçlü taahhütünü memnuniyetle karşılıyorum.

  Türkiye, özellikle de Cerablus-Mare hattı denilen 98 km’lik bölge üzerinde bir uçuşa yasak bölge istiyor. Ankara’daki görüşmelerinizde bu konu ele alındı mı?

  Muhataplarım bu konuyu gündeme getirdiler. Ben de Türkiye’nin güçlü isteğini gösterdiği bu konunun çok fazla farkındayım. Biliyorum ki bu konu bir süredir değişik ülkelerle tartışıldı. NATO doğrudan meselenin içinde değil. Bu bizim bu özel konuda herhangi bir önerimizin olmayacacağı anlamına gelmez. NATO müttefikleri değişik yollarla IŞİD ile mücadeleye destek veriyor. NATO aynı zamanda Türkiye’yi de askeri varlığı ile destekliyor. Sabit bir şekilde IŞİD ile savaşmanın daha iyi yollarına bakıyoruz.

  HASSASİYETİNİZİN FARKINDAYIZ

  NATO’nun Ege misyonu çerçevesinde Türkiye, NATO gemilerinin bazı bölgelere girmesine izin vermedi. Görüşmelerinizde bu konu gündeme geldi mi?

  Ege Denizi ve NATO varlığı konularını ele aldık. Yasadışı geçişlerde ciddi sayıda azalma olduğunu ve uygulamada ilerleme sağlandığını kaydettik. Bu tabii ki sadece NATO’nun varlığı sayesinde olmadı. Bu çok daha büyük bir çabanın sonucu. Bu sularda Türkiye ve Yunanistan’ın hassasiyetlerinin farkındayız. NATO varlığının hiçbir şekilde tarafların ulusal pozisyonlarını etkilemeyeceğini açık bir şekilde ilan ettik ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri etkilemeyecek bir şekilde bulunmayı başardık. NATO gemileri varlıklarını başta Lesbos ve Sakız adaları olmak üzere geçişlerin en çok olduğu yerlerde yoğunlaştırıyorlar. NATO’nun yaptığı, izlemek, alanı gözetlemek, elde ettiğimiz bilgiyi anlık olarak Türk ve Yunan sahil güvenlik kuvvetleriyle paylaşmaktan ibarettir. Sahil güvenlik ekipleri bizden aldıkları bilgiyle harekete geçiyorlar. Bizim amacımız yasadışı göçü engelleyerek göçmenlerin güvenli ve yasal bir şekilde hareketini sağlamak için gösterilen çabalara katkıda bulunmaktır.

  SUUDİ ÇABASINA DESTEK

  NATO, Suudi Arabistan’nın İslami bir askeri yapılanma kurma çabalarını nasıl görüyor?

  Gördüğümüz şu: Bazı Müslüman ülkeler IŞİD ile mücadelelerini daha nasıl artırabileceklerinin yollarını konuşuyor. Kısa süre önce Ankara’da da benzer bir toplantı yapıldı. Bu nedenle Müslüman ülkelerin IŞİD ile mücadelerini artırma çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Çünkü radikal, şiddet yanlısı İslamcı gruplarla mücadele Batı ile Müslümanlar arasında bir mücadele değil, suçlularla, teröristlerle mücadeledir. Bu mücadelenin ön saflarında Müslümanları bulursunuz ve kurbanların çoğu Müslümanlardır. Sözü edilen işbirliğinin nasıl organize edileceği meselesini Suudi Arabistan ile ilgili diğer ülkelere bırakıyoruz.

  ‘Ege’de kaçakçılar yeni yollar buluyor’

  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, dün Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile düzenlenen basın toplantısında NATO gemilerinin Ege’de kaçak geçişlere karşı yürüttüğü operasyonun şimdilik sürmesi gerektiğini söyledi.

  Stoltenberg, “Ortak çabalarımız sonucunda Ege’yi geçen göçmenlerin sayısında önemli bir azalma var. Ancak bu çalışmalar konusunda esnek olmaya devam etmeliyiz, çünkü insan kaçakçıları da göçmenleri geçirmek için yeni yollar buluyorlar” dedi. Türkiye, Almanya ve Yunanistan’ın talebi üzerine NATO, şubat ayında insan kaçakçılarına ve yasadışı göçe karşı mücadele için gemilerini Ege Denizi’ne gönderme kararı almıştı. Stoltenberg bir soru üzerine Ege Denizi’ndeki misyonu ‘çok erken’ sonlandırmamak gerektiğini belirterek, “Çünkü insan kaçakçıları hâlâ bu insanları geçirmeye çalışıyor” dedi. Stoltenberg mülteci krizi başta olmak üzere yaşanan bu sorunların Suriye krizine çözüm bulmanın önemli olduğunu gösterdiğini ifade ederek, “Suriye’deki ateşkes baskı altında, ancak bu ateşkes hâlâ barışçıl çözüm için en iyi temel” dedi.

  Çavuşoğlu’ndan PYD uyarısı: Çavuşoğlu ise terörle mücadelede NATO içindeki istihbarat paylaşımının daha etkin olması gerektiğini belirterek PYD/YPG konusunda da Genel Sekreteri bilgilendirdiğini söyledi. Bakan, şöyle konuştu: “PYD/YPG’nin nasıl bir örgüt olduğu konusunda NATO Genel Sekreteri’ne bilgi verdim. Irak, Suriye ve diğer yerlerde terör örgütlerine bel bağlamak yerine NATO ve müttefiklerin çabasıyla yerel güçler desteklenmeli” dedi.

  CUMHURBAŞKANI DA KABUL ETTİ

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ankara ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Erdoğan ve Stoltenberg, bir saat 10 dakika süren görüşmede Türkiye-NATO ilişkileri ve bölgesel güvenlik konularını ele aldı. 

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı