Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Mustafa Pehlivanoğlu kimdir

  20 Temmuz 2010 - 12:13Son Güncelleme : 20 Temmuz 2010 - 12:35

  Mustafa Pehlivanoğlu, 12 Eylül darbesinden sonra idam edilen ilk ülkücüdür.

  Balgat'ta 10 Ağustos 1978 gecesi mahalledeki 5 kahvehane kimliği belirsiz kişilerce tabancalarla tarandı, 5 kişi yaşamını yitirdi. Tarihe 'Balgat katliamı' olarak geçen bu olayda, sol görüşlülere ait üç kahvehanede 3, ülkücülere ait iki kahvehanede de 2 kişi yaşamını yitirdi. Olaydan sonra operasyona başlayan polis, 3 kilometre uzakta, ülkücülerin yoğun olarak oturduğu Karapınar Mahallesi'ne baskın düzenledi ve bir grup genci gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında 22 yaşındaki Mustafa Pehlivanoğlu da vardı.

   

  12 Eylül 1980 askerî darbesinden önce yapılan yargılama sonunda idam cezasına çarptırılmıştı. 2 yıl kadar hapis yatan Mustafa Pehlivanoğlu ile aynı davadan yargılanan İsa Armağan, yatmakta oldukları ve çok sıkı korunan Mamak Askerî Cezaevi'nden kaçtılar. Planları yurtdışına kaçmaktı. Ancak aynı günlerde 12 Eylül darbesi yapıldı, sıkıyönetim ilan edildi. Mustafa Pehlivanoğlu ile İsa armağan, 18 Ağustos 1980'de Kütahya'da saklandıkları bağ evinde yakalanarak tekrar cezaevine kondular. 7 Ekim 1980 tarihinde idamı onaylanan Mustafa Pehlivanoğlu, 7 Ekim'i 8 Ekim'e bağlayan gece yarısından sonra, solcu militan Necdet Adalı'dan birkaç saat sonra, Mamak Cezaevi'nde asıldı. Pehlivanoğlu, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na gömüldü.

   

  Mustafa Pehlivanoğlu mahkeme süresi boyunca polis ifadesinin işkence zoruyla alındığını ve kendisinin masum olduğunu iddia etti.

   

  İdam kararını veren Sıkıyönetim Mahkemesi Hâkimi Ali Fahir Kayacan daha sonra anlattığı anılarında, Mustafa Pehlivanoğlu'nun asılan solcu Necdet Adalı'ya denge olsun diye idam edildiğini belirtti.

   

  Ailesi idamı ancak infazdan 3 gün sonra çocuklarını ziyarete geldiklerinde öğrenebildi.

   

  İşte Mustafa Pehlivanoğlu'nun idamından önce anasına ve babasına yazdığı mektup:

   

  ''Sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yasa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. Benim sizlere karşı islemiş olduğum hataları ve suçlarımı affedin. Hakkınızı helal edin. Ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar Cenab-ı Hakk'ın ve Onun Resulünün, Yüce Peygamberimizin yolundan ayrılmadım. Alın yazımız böyle yazılmış. Kader ne ise onu çekeceğiz. Ben de kardeşim Haydar gibi bir an önce Allah'ın huzuruna çıkacağım. Eğer benim günahım varsa Cenab-ı Allah'ın huzurunda çekmeye hazırım. Yok, bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler Allah'tan bulsunlar. Şunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, Mustafa'lar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. Kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakındır. Zafer her zaman Allah'a inananlarındır.

   

  Bunun için hiç üzülmeyin. Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. Sizden ricam ağlamayın. Anne, sizlerle helalleşmek isterdim, fakat olmadı. Hakkım varsa, hepinize helal olsun, siz de helal edin.

   

  Son olarak, abime, yengeme, yiğenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. Nişanlıma da selam eder, Cenab-ı Allah'ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim.

   

  Oğlunuz Mustafa''

   

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 41 Yorum }
  • MENEKŞE AKSOY 21.7.2010 10:58:29
   Referandumun tarihi bile çok ilginç. Neden 12 Eylül ????? Sizler var ya çok akıllısınız.Bu mektupların yayınlanması bile milletin vicdanına yönelik bir saldırıdır. Evet oyu çıksın diye sandıktan iyi bir takdik.
  • AF FF 21.7.2010 10:21:29
   Allah rahmet eylesin .
  • Kerim BAYRAM 20.7.2010 20:38:12
   anayasa mahkemesinin denetiminden geçen bu anayasa paketi halkın aleyhine olmasının mümkünatı var mı?
  • mehmet ali çekgin 20.7.2010 19:47:39
   hadi hep beraber ağlayalım ...
  • mehmet ali çekgin 20.7.2010 19:46:26
   şimdi bu idam edilen gençlerle şehit olan askerlerimiz arasında ne fark var soruyorum tayyip bey.
  • Hamuş Hamuş 20.7.2010 18:23:01
   Boşuna boşuna gencecik insanlar ölmüş o zamanlar, bu utanç bu ülkeye yeter..
  Sayfa Başı
  Haberlerözel harekatözel harekat sonuçlarıözel harekat başvuru sonuçlarıözel harekat mülakat tarihipöh parkuruelektrik kesintisielektrik kesintisi istanbul