KAYSERİ HABERLERİ

Mülteciler Sorunu, Erciyes Üniversitesi’nde tartışıldı

DHA
30.03.2016 - 16:30Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - DÜNYADA mülteciler sorunu, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ) düzenlenen “Mültecilerle Gönüllü Çalışmalar” çalıştayında ele alındı.

Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen çalıştayda, BM’nin öncülüğünde AB ve Türkiye’nin finanse ettiği “Kent Ortamında Yaşayan Uluslararası Koruma İhtiyaç Sahiplerine Koruma Stratejilerinin Geliştirilmesi Projesi” hakkında bilgiler verildi. Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği Proje Yöneticisi Batu Kınayyiğit, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Merve Çolyak, Kayseri Göç İdaresi Uzman Yardımcısı Ebru Arslan ile Sığınmacılar ve Gözmenler Dayanışma Derneği’ni temsilen Sinan Yolalan ile çok sayıda akademisyen ve öğrencinin katıldığı çalıştayın açılış konuşmasını BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Proje Yöneticisi Batu Kınayyiğit yaptı. Proje kapsamında Erciyes Üniversitesi ile birlikte 10 toplantılarının olacağını belirten Kınayyiğit, “Proje kent ortamındaki mültecilere yönelik bir proje. Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından ortaklaşa finanse ediliyor. Proje BM tarafından uygulanıyor. Projedeki amaç toplumun çeşitli katmanlarına yönelik mültecilerle ilgili bilinci arttırmak. Mülteci meselesi günümüzde gitgide büyüyor. Çeşitli sorunların üstesinden gelmek için toplumun tüm katmanlarından desteğe ihtiyaç var. Üniversite gençliği de dinamik olduğu için onların gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarına ve devlete verecekleri destek bizim için çok önemli” dedi.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Merve Çolyak ise 'yönetmelikte öngörüldüğü şekilde sığınmacılara yönelik geçici koruma kimlik belgesi düzenlendiğini ve sığınmacıların parmak izi alınarak kimlik belgelerinin verildiğini bildirdi. Çolyak, ''Bu kimlik belgeleriyle yasal olarak Türkiye’de kalmalarına izin veriliyor. Suriyelileri niye gönderemiyoruz? gibi sorular soruluyor. Türkiye olarak biz Cenevre sözleşmesine tarafız. Bu sözleşmenin 33. maddesinde sığınmacıları geri göndermeme tanımlanmaktadır. Hiç kimse hayati tehlikesinin olacağı, işkenceye maruz kalacağı bir yere geri gönderilmez. Türkiye bu sözleşmeye taraf olduğu için uygulama yükümlülüğü vardır. Geri göndermeme ilkesi uluslararası hukukta ülkelerin uyması gereken bir kuraldır” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Mülteciler Sorunu, Erciyes Üniversitesi’nde tartışıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 16 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mülteciler Sorunu, Erciyes Üniversitesi’nde tartışıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı