ANKARA HABERLERİ

Muhalefetten İMAR soruları

Murat YILMAZ
08.06.2017 - 14:32Son Güncelleme :

Bakan Özhaseki’nin imar artışlarıyla ilgili açıklamasını eleştiren MHP İl Başkanı Fatih Çetinkaya, Ankara’da 2 bin 245 adet imar planı onayı gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Sayın Bakan bunlardan habersiz midir” diye sordu. CHP’li Doğan Yılmazkaya ise “Gereğini yapsınlar, söylemekle olmaz” dedi.

Murat YILMAZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, “Tüm hırsızlıklar imardan geliyor” açıklamasının yankıları sürerken, MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya ile Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya da konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bakan Özhaseki’nin açıklamasını cesur bir davranış ve acı bir gerçeği kabulleniş olarak değerlendiren MHP İl Başkanı Fatih Çetinkaya, “Sayın Bakan’a, ‘keyfi imar çalışmalarında, başında bulunduğu bakanlığın bugüne kadar yapmış olduğu uygulamalar hakkında ne düşünmektedir’ diye sormak istiyorum” dedi. Konunun sadece söylemde kalmaması ve bir an önce eyleme dönüşmesini temenni ettiklerini vurgulayan Çetinkaya, yaptığı yazılı açıklamasında Bakan Mehmet Özhaseki’ye şu soruları yöneltti:

Muhalefetten İMAR soruları

BİR YILDA 2 BİN 245 PLAN ONAYI

“Kendi bakanlığınız süresince ne kadarlık alana kentsel dönüşüm adı altında plan tadilatı yapılmış ve mevcut emsaller ne kadar yükselmiştir. Başta Ankara olmak üzere büyükşehir belediyelerince son yıllarda ne kadarlık bir alanda tadilatla yoğunluk artışı yapılmıştır. Bakanlığınızın 2015 yılı Nisan ayı verilerine göre sadece bir yıl içerisinde İstanbul’da 2 bin 500, Ankara’da 2 bin 245 adet imar planı onayı gerçekleşmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyelerin (sayın Bakanın kendi ifadeleriyle) ‘hırsızlıkta, kötülükte, belada’ yarışır hale geldiği herkesin bilgisi dahilindedir. Bunun başta Ankaramız olmak üzere birçok kentte sayısız örnekleri bulunmaktadır. Sayın Bakan bunlardan habersiz midir. Daha önce ifade ettiğimiz gibi birçok bölgede gerek Bakanlığınızca gerekse Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce emsal artışlarına yönelik imar planı değişiklikleri gerçekleştirilmiştir.

YETKİNİZİ NEDEN KULLANMADINIZ

Bu plan değişiklikleri ile mevcut emsaller ne kadar yükselmiştir. Bu artışlarla ne kadar gelir elde edilmiştir. Bu artışlar neticesinde kamu bütçesine giren gelir miktarı takriben ne kadardır. Kamu yararına dönüşmeyen gelirler, kim ya da kimlerin fayda hanesine işlenmiştir. Denetim yetkisini Bakanlığınıza istemenizdeki gerçek amaç nedir. Zaten 644 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yerleşmelerde yapılacak imar planlarının ana hatlarını ve projeksiyon nüfuslarını belirleyen ‘Çevre Düzeni Planı yapma, yaptırma ve onaylama yetkisi’ Bakanlığınızdayken ve Türkiye’nin dörtte üçünde bu yetkinizi kullanıyor iken Ankara, İstanbul ve Bursa’da bu yetkinizi neden kullanmadınız. Üç katlı konutun yanı başında dikilen 30 katlı kuleler hangi mantığın ürünüdür. Türkiye’de 13 yıllık sürede 821 bin konutun TOKİ marifetiyle dikey olarak yapıldığı acı gerçeğimiz iken sayın Bakanın yatay yapılaşmadan söz etmesi çok garipsediğimiz bir durum olmuştur.”

Muhalefetten İMAR soruları

‘SÖYLEMEKLE OLMAZ GEREĞİNİ YAPSINLAR’

Bakan Özhaseki’nin açıklamalarını eleştiren Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya ise “Sayın Mehmet Özhaseki hükümetin bir bakanı. Ankara ve İstanbul’u adres gösteriyor. Ankara ve İstanbul’daki belediye başkanları iktidar partisinden. Bir şeyler olduğu belli ve bunu dile getiriyorlar. O zaman gereğini yapsınlar, niye bekliyorlar. Söylemekle olmaz. Vatandaş bunu zaten onlara şikayet ediyor, bu açıklamayla o zaman onlar kime şikayet etmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler: imar artışı

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Muhalefetten İMAR soruları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Haziran 2017 tarihinde saat 14 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muhalefetten İMAR soruları haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı