MUĞLA HABERLERİ

MARMARİS HABERLERİ

MUÇEP üyeleri Avrupa yolcusu

DHA
15 Haziran 2017 - 17:42Son Güncelleme : 15 Haziran 2017 - 17:42

MUÇEP üyeleri Avrupa yolcusu

DHA

MUĞLA Çevre Platformu'ndan (MUÇEP) iki temsilci uluslararası sözleşmelere aykırı buldukları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı Muğla SİT derecelerini değiştirme tasarısını Avrupa Parlamentosu (AP) ile görüşmek üzere Fransa'nın Strazburg kentine gidecek.

MUÇEP'in 9 Nisan'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı Muğla SİT derecelerini değiştirme tasarısı ile ilgili AP'ye gönderdiği mektuba karşılık, AP Halk Sağlığı ve Sürdürülebilir Gelişme Alt Komisyonu, iki kişiyi konuyla ilgili ayrıntıları görüşmek üzere 28 Haziran'da Fransa'nın Strazburg kentine toplantıya çağırdı. MUÇEP adına açıklama yapan Serdar Denktaş "9 Nisan'da gönderdiğimiz mektupta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı Muğla SİT derecelerini değiştirme tasarısının Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu ifade etmiştik. Dünyanın doğa mirasının korunmasının yalnızca ulusal bir mesele olmadığını, Türkiyeli vatandaşlar olarak AP'den Türkiye Hükümetine taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelere uygun olarak  doğanın korunması yönünde hareket etmesi gerektiğinin hatırlatılmasını istemiştik. Gelen cevapta, talebimizin Sağlık ve Sürdürülebilir Gelişme Alt Komisyonu tarafından değerlendirildiği ve  28 Haziran'da Strazburg'ta görüşmeye davet edildiğimiz yazıyor. Daveti kabul ettik ve MUÇEP Dış İlişkiler Komisyonu'ndan ben ve Zeynep Gündüzyeli ile Fransa'ya gideceğiz" dedi. Görüşmede vurgulamak istedikleri temel noktalar hakkında bilgi veren Denktaş, "Hazırlanan planla imara açılması öngörülen alanlarda Muğla'nın doğa koruma alanları tahrip olacak, endemik türler ve IUCN Kırmızı Listesi'nde yer alan tehdit altındaki türler olumsuz etkilenecek. Dünyaca korunması gereken bölgemizin biyolojik çeşitliliği büyük darbe alacak. Bu plan tasarısı Avrupa Birliği Doğa Koruma Mevzuatı ile Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunması Sözleşmesi (Bern), Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi  ve Akdeniz'in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona) ile de ters düşmektedir. Dosyamızda genel hatları ile bu tezlerimizi destekleyen dokümanlar olacak" diye konuştu.

Mustafa SARIİPEK / MARMARİS (Muğla), (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Marmaris haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Marmaris haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde MUÇEP üyeleri Avrupa yolcusu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:38
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   13:20
  • İkindi
   17:03
  • Akşam
   19:58
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı