Dünya Haberleri

  Muhammed Abrini yakalandı

  AA
  08.04.2016 - 18:31 | Son Güncelleme:

  Paris saldırılarının son şüphelisi olduğu iddiasıyla aranan Mohamed Abrini dahil 5 terör şüphelisi Belçika'da yakalandı. Gözaltına alınan Abrini'nin Brüksel'deki Zevantem Havalimanı'nda intihar bombacılarıyla birlikte güvenlik kameralarına yakalanan ve hala bulunamayan "şapkalı adam" olabileceği de belirtiliyor.

  Belçika federal savcılığından yapılan açıklamaya göre, Abrini, dün öğle saatlerinde Brüksel'in Anderlecht bölgesinde yakalandı. Abrini'nin DNA'sı saldırganların saklandığı Brüksel'deki iki evin yanı sıra, 13 Kasım'daki Paris saldırılarında kullanılan bir otomobilde tespit edildi. 

  Abrini, saldırıların diğer bir sorumlusu olduğu iddiasıyla yargılanan Salah Abdeslam ile Paris yolu üzerindeki bir benzin istasyonunda 11 Kasım'da güvenlik kameralarınca görüntülendi. Abrini, saldırılar öncesi Abdeslam ile bir daire kiraladı. Saldırganlardan bazıları, Paris saldırılarından hemen önce bu dairede kaldı.

  Savcılık, Abrini'nin 22 Mart'ta Brüksel Havalimanı saldırısının ardından kaçmayı başaran "şapkalı şüpheli" olup olmadığının ise araştırıldığını bildirdi. Belçika medyası, Abrini'nin her yerde aranan ve görüntüleri dağıtılan kişi olabileceğini öne sürüyor.

  Bir süre Suriye'de IŞİD saflarında savaştığı belirtilen 31 yaşındaki Fas asıllı Belçika vatandaşı Abrini'nin, Paris saldırılarındaki rolü tam olarak bilinmiyor.

  Savcılığının açıklamasına göre gözaltına alınan diğer kişi de Osama K. oldu.

  22 Mart'taki Maelbeek metro istasyonu saldırısı öncesi, saldırının faili Halid El Bakraoui'yle görüntülenen şüphelinin, metro saldırısı sonrası kaçmayı başaran kişi olup olmadığı araştırılıyor. Osama K, Brüksel Havalimanı saldırılarında kullanılan çantaları alırken bir alışveriş merkezinin güvenlik kameralarınca da görüntülendi.

  Savcılık, yakalanan diğer 3 kişi hakkında ise bilgi vermedi.

  Brüksel'de bir metro istasyonu ve havalimanında 22 Mart'ta düzenlenen saldırılarda 32 kişi öldü, 270 kişi yaralandı.

  Paris saldırılarında da 130 kişi yaşamını yitirdi. İki başkentteki saldırıların sorumluluğunu terör örgütü IŞİD üstlendi.

  Paris saldırılarının diğer şüphelisi Salah Abdeslam, geçen ay Brüksel'de yakalandı. Abdeslam'ın yakın zamanda Fransa'ya iade edilmesi
  bekleniyor.

   

   

  Etiketler: saldırı
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı