BURSA HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Mimarlar Odası Bursa Şubesi yönetiminden toplu istifa

DHA
29.06.2017 - 14:10Son Güncelleme :
DHA

BURSA, (DHA) - TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Can Şimşek’in de aralarında bulunduğu asil ve 8 yedek üye istifa etti. Genel merkez ile uyuşmazlıklar nedeniyle istifa kararı alan yönetim kurulu olağanüstü genel kurul kararı da aldı.
Bursa Akademik Odalar Yerleşkesi’nde düzenlenen basın toplantısında, Başkan Can Şimşek ve şube yönetim kurulu asil ve yedek üyeleri olan Üzeyir Güven, Zuhal Aslı Saka, Seyhun Öner, Mustafa Köse, Hakan Topcu, Can Şahin, Bihter Görüşen istifa kararlarını açıkladı. İstifa gerekçesi, Can Şimşek tarafından okundu. Şube yönetiminde bulundukları 15 ve 16’ncı dönemde kent ve meslek ortamına katkı sağladığına inandıkları birçok önemli çalışmaya imza attıklarını kaydeden Şimşek, kent kaynaklarının hesapsızca harcanması ve tahrip edilmesine karşı mücadeleden 1 gün bile geri durmadıklarını söyledi. Can Şimşek, mimarlık ortamını geliştirmeye yönelik birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini ve 'Bursamimar TV' ile Türkiye’de internet yayıncılığına başlayan ilk Şube olduklarını kaydetti.  Ülke ve kenti koruma konusunda samimi olduğuna inandıkları tüm kişi kurum ve kuruluşlarla iyi ilişkiler geliştirdiklerini de anlatan Şimşek,  şöyle dedi:
"Göreve ilk başladığımız 2014 yılı Şubat ayından bu yana yıldızımızın bir türlü barışmadığı Merkez Yönetimi ile ilk dönemimizin birkaç ayı dışında herhangi bir şekilde ilişki kuramadık. Özellikle son 4 dönemdir Mimarlar Odası Genel Başkanımızın kişisel hırsları ve kibri nedeniyle birçok Şube gibi Bursa Şube’nin de Genel Merkez ile ilişkisi yüzde 20’lik şube payı ödemesinin ötesine geçmemiştir.”
Genel Başkanın tanık oldukları 4 yıla yaklaşan görev süresi boyunca bir kez olsun şubeyi telefonla dahi aramadığını bildiren Şimşek şöyle devam etti:
“Bursa Şubesi Yönetim Kurulu, Merkez Yönetim Kurulundan en basit talebinde bile 'Mümkün değil' cevabını alırken, aynı talep, aynı gün farklı kişilerce yapıldığında olumlu karşılanabilmiş; şubemiz Merkez Yönetimince yok sayılmıştır. Bursa Şubesi Yönetim Kurulu olarak özellikle Genel Başkan ile 4 yıla yakın süredir devam eden diyalogsuzluk süreci 2 ay kadar önce beklemediğimiz bir şekilde son bulmuştur. 28'inci Uluslararası Yapı ve Yaşam Kongremizde meslek alanımızda faaliyet gösteren bir kuruluşla yaptığımız bir ortaklık, Genel Başkanın kişisel husumetine konu olmuş ve bu ortaklık ilişkisini gözden geçirmemiz bizzat Genel Başkan imzasıyla gelen bir ‘yazı ile’ talep edilmiştir. Ancak bu talebe karşılık olumsuz olan cevabımız, Sayın Başkanın egosunu fazlasıyla sarsmış olacak ki, bu durum 1 yılı aşkın süredir devam eden bir sürecin bir anda gündeme getirilmesi ve bunun sonucu olarak Şube hukuk danışmanımızın görevinden azledilmesi ile sonuçlanmıştır.”
Bu tavır karşısında sözlerinin arkasında durmak ve gereğini yapmak amacıyla istifa kararı aldıklarını kaydeden Şimşek,  şöyle devam etti:
"İkinci   dönemimizde, görev süremizi tamamlayamadan görevlerimizi bırakmak durumunda kalmamız üzüntü verici olsa da; asıl üzülmeyi gerektiren durum Türkiye’nin en saygın meslek örgütlerinden birinin son 4 dönemdir despotizme teslim olmuş olmasıdır. İşgal ettiği makam Genel Başkanın gözünü öylesine kör etmiştir ki; yönettiği örgütün yerel uzantılarında gerçekleşen durumlar kendisini hiçbir şekilde alakadar etmemekte; verdiği kararların yol açacağı sonuçlar zerre umurunda olmamaktadır."
Can Şimşek, istifa kararı açıklamadan önce yaptıkları son yönetim kurulu toplantısında Mimarlar Odası Ana Yönetmeliği 57/b maddesine dayanarak şubemizi olağanüstü genel kurula götürme kararı aldıklarını da ifade ederek,  “Bu sayede belki yıllar sonra Merkez Yönetim Kurulunu temsilen bir kişi gözlemci sıfatı ile de olsa kentimize gelip, son iki dönemdir Genel Başkan nezdinde Şubemize yöneltilen bu anlamsız husumetin nedenlerini üyelerimize açıklayabilir” diye konuştu.

 FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mimarlar Odası Bursa Şubesi yönetiminden toplu istifa haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:51
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:23
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı