Milletvekili Gök'ten referandum yorumları - Son Dakika Adana Haberleri
Adana Haberleri

ADANA HABERLERİ

  Milletvekili Gök'ten referandum yorumları

  DHA
  20 Mart 2017 - 12:52Son Güncelleme : 20 Mart 2017 - 12:53

  Milletvekili Gök'ten referandum yorumları

  ADANA'nın merkez Çukurova İlçe Belediyesi'nin "Her Ayın 19'unda Saat 19.00'da" düzenlediği konferanslar dizisine CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök konuk oldu.
  Anayasa dendiği zaman, yurttaşların hak ve özgürlüklerinin anlatılması ve artırılması gerektiğini vurgulayan Milletvekili Gök, şu görüşleri dile getirdi:
  "Ama şimdi bakıyoruz, varsa yoksa Cumhurbaşkanlığının yetkileri. Anayasalar, bedava metinler değildir. Anayasalar yurttaşların hak ve özgürlüklerini anlatmalı, korumalı ve artırmalıdır. O anayasada toplantı hakkı, konuşma hakkı, gösteri hakkını bulabiliyor muyuz, ona bakılmalıdır. Bu konuştuğumuz anayasa, sahte anayasadır. Getirilmek istenen sistem, başkanlık da değil, parlamenter de değil, tek adamlıktır, diktatörlüktür. Güç yozlaştırır, mutlak güç mutlaka yozlaştırır. Biz bu ülkeyi bedava kurmadık, kanla kurduk. Tek adamlığa izin vermeyeceğiz."
  'TEK ADAM DEĞİL, ADAM GİBİ ADAMDI'
  Anayasada Cumhurbaşkanlığına verilen yetkilerin, Mustafa Kemal Atatürk'e dahi verilmediğine dikkat çeken CHP Milletvekili şöyle devam etti:

  "Mustafa Kemal Atatürk 1931 yılında yani bundan tam 87 yıl önce, 'Kimse benden Cumhurbaşkanlığı ile başbakanlığı aynı anda yapmamı beklemesin' diyerek, Cumhurbaşkanlığını elinin tersiyle itti. İsmet İnönü, bundan tam 70 yıl önce 'Hem Cumhurbaşkanı hem Genel Başkan olamam. Kendinize yeni bir kumandan seçiniz' diyerek, parti genel başkanlığını kabul etmedi. Sizin tek adam dedikleriniz, seneler önce bunları yaptı. Siz, 70 yıl sonra ülkeyi hangi noktaya getiriyorsunuz. Sizin tek adam dedikleriniz, tek şef dedikleriniz, adam gibi adamdı."

  ADANA,(DHA)

  FOTOĞRAFLI

   

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  AdanaBugün30 ºCAçık
  • Cmts31 ºC
  • Pazr28 ºC
  • Pzts27 ºC
  • Salı27 ºC
  • Çarş27 ºC
  • Perş25 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı