MERSİN HABERLERİ

Mezitli’de Cumhuriyet Coşkusu Yaşandı

IHA
30.10.2015 - 11:13Son Güncelleme :

MEZİTLİ BELEDİYESİ, CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI ÇERÇEVESİNDE FENER ALAYI DÜZENLEDİ. FENER ALAYINA KATILANLAR, DANS VE HALK OYUNLARI GÖSTERİLERİNİN YER ALDIĞI ETKİNLİKTE DE CUMHURİYET COŞKUSU YAŞADILAR.

IHA

Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde fener alayı düzenledi. Fener alayına katılanlar, dans ve halk oyunları gösterilerinin yer aldığı etkinlikte de Cumhuriyet coşkusu yaşadılar.
Mezitli Belediyesi, cumhuriyetin kuruluşunun 92. yılını bir dizi etkinlikle kutladı. Cumhuriyet kutlamaları, Mezitli Belediyesi önünden Kerim Afşar Parkı’na kadar süren Fener Alayı ile başladı. Cumhuriyet yürüyüşüne, CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Hüseyin Çamak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı. Kortej, Türk bayraklarıyla yaklaşık bir saatlik yürüyüş sonunda Viranşehir Mahallesi’nde bulunan Kerim Afşar Parkı’na ulaştı.
Parkta bir konuşma yapan Başkan Tarhan, yeni nesiller için Cumhuriyetin tek ve vazgeçilmez yönetim biçimi olduğunu ve bu yönetim biçiminin yalnız bugün için değil, yarın için de önemini koruyacağına söyledi. Tarhan, "Türkiye Cumhuriyeti, Türk halkının özverisiyle Kuvva-i Milliye ruhuna dayanmaktadır. Türk Ulusu, Kurtuluş Savaşı sonucunda Türkiye’yi kurdu. Kurtuluş Savaşı tam bağımsız Türkiye’yi kurmayı amaçlamıştır. Yaşasın tam bağımsız Türkiye, Yaşasın Cumhuriyet” dedi.
Kutlamalar kapsamında Mersin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Can Küçüktepepınar’ın yaptığı bir heykelin de açılışını yapacaklarını belirten Tarhan, bu soyut heykelin, Mezitli’nin tarihinde ilk kez yapılan bir anıt çalışması olduğunu dile getirdi. Tarhan, “Burada simgelenen kadın, güneş, barış, kardeşlik kavramlarını bundan sonra korumak, semt sakinlerine, Mezitlililere, Mersinlilere düşmektedir” diye konuştu.
Cumhuriyet kutlamaları daha sonra Mezitli Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde devam etti. Etkinlikte, dans ve halk oyunları gösterileri, kütüphane açılışı ve gazeteci Haldun Okdemir’in Atatürk fotoğrafları sergisi yer alırken, Başkan Tarhan, burada yaptığı konuşmada da sivil toplum örgütlerinin katkılarıyla Cumhuriyet Bayramı coşkusunun daha anlamlı olduğunu ve sabah saatlerinden itibaren bu coşkuyu hep birlikte yaşadıklarını söyledi. Tarhan, "Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki coşkuyla buradayız. Ülkemizin, gelecek Cumhuriyet Bayramlarında daha büyük coşkuyla tam bağımsız olması için çalışmaya devam edeceğiz” diyerek, kendilerine destek veren derneklere de teşekkür etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mezitli’de Cumhuriyet Coşkusu Yaşandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ekim 2015 tarihinde saat 11 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mezitli’de Cumhuriyet Coşkusu Yaşandı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı