« Hürriyet.com.tr

Mermeri kar beyazı denizi derin mavi

İstanbul’dan otomobile atlayıp İpsala Sınır Kapısı’ndan geçin, Kavala’dan bir feribota binin. Toplam 6-7 saatte Taşoz’dasınız. Sayısız bakir koyu, ekonomik fiyatları ve diğer Yunan adalarına göre oldukça sakin yapısıyla Taşoz ideal bir tatil alternatifi.

Dilek TAŞ AYDIN
X

Türkiye’den biraz uzaklaşmak istiyorsunuz. Ama çok uzak bir yola çıkmaya niyetiniz yok, kendinizi evinizde hissetmek istiyor, tatile çok büyük bir bütçe ayırmayı reddediyor, hem de otomobille seyahati seviyorsunuz. Tüm bu isteklere ada tercihini de ekleseniz çok mu şey istemiş olursunuz? Hayır! Hiç de değil.

Bu isteklerle tatil arayışına girmişken kendimi Taşoz’da (Thassos) buldum...

Yunanistan’ın tanıdık kültürü ve sıcak halkına rağmen kalabalık ve popüler Mikanos, Santorini, Rodos gibi adalarında hem yer bulmak hem de insan kalabalığında dinlendirici bir tatil yapmak artık zor. Taşoz’da tatil için aylar öncesinden rezervasyon yapıp pahalı uçak biletleri almaya gerek yok.

45 DAKİKALIK DENİZ YOLCULUĞU

Mermeri kar beyazı denizi derin mavi

Otomobile İstanbul’dan atlıyorsunuz, Trakya’da köy kahvaltısıyla güne başlıyorsunuz. Yol boyunca ayçiçeği tarlaları arasından geçip İpsala’dan geçiyorsunuz. Biz hiç sıra beklemedik. Otomobilden inmeye bile gerek kalmadan işlemler tamamlandı. Tatil yoğunluğuna yakalansanız bile duty free’den alışveriş yaparak vakit geçirebilme imkânınız da var.

Sınırdan geçtikten sonra Türkiye’den çıktığınızı anlamadığınız 1,5 saatlik bir yol sizi bekliyor. Her şey o kadar Türkiye’yi andırıyor ki yurtdışına çıkmış hissetmiyorsunuz. Sınırdan sonra Keramoti tabelalarını takip ediyor ve oradan limana doğru yol alıyorsunuz. İşte Taşoz feribotuna bineceğiniz limana geldiniz. Her saat başı sefer var. Birini kaçırırsanız endişeye gerek yok, diğeri sizi 45 dakikada adaya ulaştıracaktır. Biz limanın hemen karşısındaki butik otelde kaldık. Eşyaları otele bıraktıktan sonra 5 dakika yürüme mesafesindeki halk plajina gittik. Plajda giriş ve şezlonglar ücretsiz, sadece içecekler ücretli. Deniz ise mükemmel...

SİMİ'NİN LEZİZ DENİZ ÜRÜNLERİ

Mermeri kar beyazı denizi derin mavi

Akşam ada merkezindeki restoranlardan Simi’yi seçtik. Ege mutfağının belli başlı tüm lezzetleri mönüde. Deniz ürünleri harika, sunum mükemmel. Burası adanın en iyi deniz ürünleri restoranlarından. Çevredeki mekânlar boşken bile kapısındaki kuyruk bunun kanıtı...

Başlangıç için susamlı fetta peyniri, fırında domates soslu peynir ve her çeşit deniz ürününü mutlaka deneyin. Sonrasında ise köşedeki dondurmacıya mutlaka uğrayın.

Taşoz’daki tüm oteller apart ya da butik kategorisinde. Beş yıldızlısını arıyorsanız Ilio Mare tercih edilebilir. Güzel bir beach club’ı var. Odaları, havuzu, dekorasyonu adadaki standartların üstünde. Nikâh ve balayı mekânı olarak çok popüler.

ALİKİ'NİN TURKUVAZ RENKLİ SULARI

Mermeri kar beyazı denizi derin mavi

Ada etrafında çok güzel koylar var. Aliki ise bunlardan biri. Öyle yüksek sesli plaj partileri ya da 5 yıldızlı bir hizmet yok burada. Öğlen yemek yenecek bir iki tesis var. Beautiful Alice bunlardan biri. Salaş bir mekân. Plajda öğle yemeği için standart çok yüksek değil ama kötü de değil. Kalamar ise denenmesi gerekenler arasında. Bir de yöresel lezzet için güveçte musakka denenebilir. Deniz sonrası yemek için biraz ağır ama denemeye değer.

ORTAÇAĞ KÖYÜ THEOLOGOS

Mermeri kar beyazı denizi derin mavi

Tüm günü Aliki’nin turkuvaz sularında geçirdikten sonra akşam et yemek için tavsiye üzerine ortaçağ köyü Theologos’a gittik. Buradaki restoranlar et konusunda uzman. Özellikle de kuzu eti denemeye değer. Et sevenler için kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Üstelik masaya bizim ‘boğma rakı’ olarak bildiğimiz ‘home made uzo’ servis ediliyor. İçerken dikkat edin kokusu bile oldukça keskin. Çıkışta ise irmik helvası ile sizi uğurluyorlar.

Taşoz her günü farklı bir koyda geçirmek için en ideal adalardan. Küçük olduğu söylenemez. Otomobille çevresinde bir tur atmak yaklaşık 2 saat sürüyor. Belediye otobüsleri köyler arasında tarifeli sefer yapıyor, günde üç kez de adayı turluyor. Yüksek tepelerden adayı seyretmek, ıssız koylarda yüzmek harika.

Dönüş yoluna geçtiğinizde de aynı prosedürleri izleyip Türkiye’ye dönebiliyorsunuz. Vapurla Keramoti’ye gidip oradan İpsala’ya doğru yol alarak, hiç yorulmadan bir tatil dönüşü yapabilirsiniz.
Taşoz; yakınlığı, sıcaklığı, henüz bakir koyları, ekonomik fiyatlarıyla denemeye değer bir tatil alternatifi.

Kaynak: Dilek TAŞ AYDIN

SonbaharSonbahar
Tam da şu sıralar gidip dönmek istemeyeceğiniz rotalar! Hepsi Türkiye'de...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en nefes kesici 10 yolu
GezginGezgin
Kanallar şehri: Amsterdam
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Medeniyetin göbeğinde doğal yaşam!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Denizin ortasında ilginç ada!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kadınların yönettiği ilginç ada!