BURDUR HABERLERİ

Memur-Sen'den oran artışı tepkisi

DHA
11.10.2017 - 16:23Son Güncelleme :
DHA

 

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA) - MEMUR Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Burdur İl Başkanı Murat Bulut, gelir vergisinde yapılan oran artışına tepki gösterdi.

Memur-Sen İl Başkanı Murat Bulut, sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Gelirini ücretle elde eden çalışanların kazançlarının vergilendirilmesinde ölçüt olarak kullanılan tarifelerin, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 103'üncü maddesinde yer aldığını söyleyen Bulut, "Verginin hesaplanmasına esas matrah her yıl güncellenmektedir. Bu güncelleme Vergi Usul Kanunu'nun 298'inci maddesine göre hesaplanan 'Yeniden Değerleme Oranı' üzerinden yapılmaktadır. Yeniden Değerleme Oranı, ticari kazanç erbabının kazançlarının vergilendirilmesinde amortismana tabi olan kıymetlerin yıllar itibariyle kıymetlerini belirlemek için Maliye Bakanlığı'nca kullanılan bir katsayıdır" dedi.

Yeniden Değerleme Oranı'nın temel parametresinin üretici fiyat endeksi olduğunu vurgulayan Murat Bulut, "Esasen gelir vergisi matrahlarının belirlenmesine ilişkin sıkıntı ya da bizim ifademizle matrah oyunu da burada başlamaktadır. Gelir vergisi matrahlarının belirlenmesine etki eden Yeniden Değerleme Oranında, TÜFE değil ÜFE esas alınmakta, bu yolla gelirleri üretici fiyatlarına göre vergilendirilen fakat giderleri TÜFE'ye göre artan çalışan- ücretli kesim tablosu ortaya çıkmaktadır. Bu tablonun özeti ise gelir vergisine esas matrahlarda cari enflasyondan daha düşük artış ve buna dayalı olarak da daha yüksek vergi ödeme yükümlülüğünün oluşmasıdır. Bu anlamda gelir vergisi noktasında yapılacak ilk değişiklik ve mağduriyeti gidermeye dönük hamle, gelir vergisi matrahlarının, ÜFE'ye göre değil TÜFE esas alınarak belirlenecek Yeniden Değerleme Oranıyla artırılmasıdır. Özellikle, ücret kazancına dayalı olarak gelir vergisi mükellefi olan kişiler için uygulanması gereken endeks tüketici fiyat endeksi olmalıdır" diye konuştu.

Gelir vergisi matrahının tespitinde statüler arası farklılıklarla vergi adaletsizliğinin zirve yaptığını savunan Bulut, şöyle dedi:

"Bu noktada gelir vergisine ilişkin mevcut adaletsizliklerin giderilmesi yönünde adım atılmasını beklerken, aksi yönde bir iradeyle yüzde 27'lik oranın yüzde 30'a yükseltilmesi yönünde düzenleme yapılması; adaletsizliğin sona ermesine değil derinleştirilmesine çaba sarf edildiği kanaati uyandırmaktadır. Bu çerçeve gelir vergisine ilişkin düzenlemede oranların artırılması yönünde ortaya konan iradenin geri çekilmesi ve gelir vergisine esas matrahların özellikle yüzde 15'lik dilim açısından geçmiş dönem kayıplarını da telafi edecek şekilde yükseltilmesi gerekmektedir. Bu yöntemle gelir vergisinin, kamu görevlileri başta olmak üzere emekleriyle gelir elde edenler açısından gelir azaltıcı vasfı önemli oranda sona erecektir. 'Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır' sloganının yanına 'Vergide adalet esastır' afişinin eklenmesi için içinde bulunduğumuz süreç iyi değerlendirilmeli, yüzde 27'lik oranın 3 puan artışla yüzde 30'a çıkarılması yanlışından vazgeçilmeli ve gelir vergisinde Yeniden Değerleme Oranında ÜFE yerine TÜFE'nin esas alındığı sistem hayata geçirilmeli, tekliflerimizi karşılayacak düzenlemeler gerçekleştirilmelidir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Burdur haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Burdur haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Memur-Sen'den oran artışı tepkisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURDUR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:54
  • Guneş
   07:34
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   15:37
  • Akşam
   17:55
  • Yatsı
   19:23
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı